Nordfalster lyser op

Tallene taler deres tydelige sprog om udviklingen i salget af parcelhusgrunde i Guldborgsund Kommune. Det er nærmest gået helt i stå i 2008. - Det handler også meget om, at der er mange lige nu, som ikke kan sælge eksempelvis deres hus eller lejlighed i København, og som derfor må vente med at realisere deres drøm om at købe et hus i Guldborgsund Kommune, fortæller Inge Pilt Nielsen, fuldmægtig i Bygge og Plan i Guldborgsund Kommune.
Sagsbehandleren sidder med fingeren på pulsen i forhold til kommunens salg af parcelhusgrunde. Dem er der her i januar 122 af til salg rundt om i kommunen. Flere af grundene har stået til salg i flere år, og der er udstykket grunde i 2006 og 2007, som ikke er solgt i 2008.
Ifølge opgørelsen fra 2008 over kommunens salg af parcelhusgrunde er der ikke solgt en eneste i eksempelvis Stubbekøbing. Der blev solgt én af kommunens parcelhusgrunde i Nørre Alslev i 2008.
To grunde er solgt i Sakskøbing, og blandt andet dér samt i Nørre Alslev håbes på fremgang.
- Kommunen har udstykninger på vej i både Sakskøbing, Nysted og Nørre Alslev. Det er på dagsordenen, at der skal byggemodnes i den nærmeste fremtid, og specielt omkring Nørre Alslev mærker vi en stor interesse for, at folk gerne vil bosætte sig, fortæller Inge Pilt Nielsen og understreger, at der her og nu er rigtigt gode muligheder for at erhverve sig en byggegrund og bygge drømmehuset i Guldborgsund Kommune.




Guldborgsund Kommunes salg af parcelhusgrunde er gået i stå i 2008, men på det nordlige Falster er der optimisme at spore

Offentliggjort Sidst opdateret