Nu bliver uheldsramt rundkørsel ændret

Arbejdet begyndte i denne uge og ventes afsluttet i løbet af næste uge. Foto: Claus Hansen

Flere gange på få år er lastbiler væltet i den samme rundkørsel. Nu bliver den ændret.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Flere gange i løbet af de senere år er lastbiler læsset med blandt andet skinker væltet i rundkørslen ved Skovalléen og Nykøbing Falster Omfartsvej i Nykøbings nordlige udkant.

Som Folketidende fortalte for et par måneder siden, har Vejdirektoratet besluttet at ændre på indkørslen til rundkørslen, når man kommer nordfra, for at tvinge lastbilerne og de øvrige trafikanter ned i fart, så risikoen for uheld mindskes.

. Foto: Claus Hansen

Dele-helle etableres

Det arbejde er nu gået i gang, og afdelingsleder Maria Lønsmand Meiner fra Vejdirektoratet fortæller, at man helt konkret vil etablere en dele-helle mellem de to kørespor, når man kommer fra nord, for at dele køresporene mere tydeligt, så lastbilerne placerer sig rigtigt i rundkørslen og dermed bliver tvunget ned i fart.

. Foto: Claus Hansen

Fartgrænse sænkes

Samtidig gør man også det, at man ændrer hastighedsgrænsen på den del af strækningen mellem krydset ved Gaabensevej og rundkørslen, hvor man i dag må køre 80 kilometer i timen.

Den sættes ned til 70 kilometer i timen, som også er fartgrænsen omkring krydset ved Gaabensevej.

De sidste par hundrede meter frem mod rundkørslen vil fartgrænsen fortsat være 60 kilometer i timen, oplyser Maria Lønsmand Meiner.

Arbejdet ventes at være færdigt i løbet af næste uge - altså inden skolernes efterårsferie begynder.