Nu er den endelig åben: - Vi har skabt et kryds, hvor trafiksikkerheden er i højsædet

Nu er rundkørslen helt åben for trafik. Foto: David Arnholm

Fredag kunne den nye rundkørsel ved Gaabensevej og Skovalleen i Nykøbing endelig åbne.

Offentliggjort Sidst opdateret

Som Folketidende forleden kunne fortælle, ville den nye rundkørsel ved Gaabensevej og Skovalleen i Nykøbing åbne for trafik fredag den 20. december.

Nu er den endelig åben for trafik godt et halvt år efter, anlægningen af rundkørslen blev igangsat tilbage i juni måned.

Længere nordpå skal der også anlægges et nyt lyskryds i krydset ved Nykøbingvej og Eskilstrup Vestergade få hundrede meter fra motorvejsafkørslen ved Eskilstrup.

Begge de nye initiativer skal sikre en mere glidende trafik og reducere antallet af uheld og farlige situationer på strækningen.

- Det er et kryds og en strækning, der dagligt håndterer mange trafikanter, og derfor er vi nu også glade for, at vi, med den nye rundkørsel, har fået skabt et kryds, hvor trafiksikkerheden er i højsædet, og hvor der er god plads til bilisterne, fortæller Neal David McMullan, projektleder i Vejdirektoratet, i en pressemeddelelse.

Det lyder videre, at det bliver Gorm Hansen A/S, som har været entreprenør på ombygningen, der lægger det sidste tynde lag asfalt på i rundkørslen til foråret.