Nu træder hun frem på nationalt tv: Hanne vil have sin boligskat tilbage

Hanne Grøn og hunden Max ses her foran den gamle præstegård i Vigsnæs, hvor Hanne som boligejer ikke vil acceptere Vurderingsstyrelsens manglende kompensation i forbindelse med for meget indbetalt boligskat. Foto: Kim Møller Pedersen

Hanne Grøn vil ikke finde sig i at få udbetalt omkring 18.000 kroner for lidt i kompensation i forbindelse med for meget indbetalt boligskat i årene 2011 til 2020. Torsdag aften træder boligejeren fra Vigsnæs derfor frem på nationalt tv.

Offentliggjort Sidst opdateret

Hanne Grøn fra Vigsnæs er en af de boligejere, som risikerer at gå glip af tusindvis af kroner i forhold til at få tilbagebetalt for meget indbetalt boligskat i årene 2011 til 2020.

Det vil boligejeren med egne ord ikke bare finde sig i og har derfor klaget til Vurderingsstyrelsen over den manglende kompensation.

- Det er for årene 2011, 2013 og 2015, at der står et rundt nul ud for min ejendomsvurdering, og derfor er der heller ikke i de år beregnet noget tilbagebetaling af for meget indbetalt boligskat som i de andre år mellem 2011 og 2020, fortæller Hanne Grøn til Folketidende.

Boligejeren fra Vigsnæs Byvej og her den gamle præstegård har fortalt om sine udfordringer med at ville klage over Vurderingsstyrelsens fejlagtige beregninger til DR.

Om kompensation:

Skattevæsnet kan - som lovgivningen ser ud nu - undlade at tilbagebetale boligskatten for visse år, når tilbagebetalingen ikke kan beregnes automatisk.

Ifølge Vurderingsstyrelsens skøn kan det dreje sig om cirka 1900 boligejere, der mangler at få udbetalt en del af deres retmæssige tilbagebetaling af indbetalt boligskat.

Torsdag aften kan man på nationalt tv således følge Hanne Grøn og hele den aktuelle sag om fejlagtig beregning af kompensation til potentielt mange boligejere i forhold til for meget indbetalt boligskat.

Kunne godt se fejlen

- Jeg har jo henvendt mig til Vurderingsstyrelsen for at gøre opmærksom på deres fejl. Det kunne de godt se, men jeg fik samtidig at vide, at jeg ikke kunne klage over afgørelsen, som fejlagtigt ender med at koste mig omkring 18.000 kroner i forhold til, hvad jeg skulle have haft af tilbagebetaling af for meget indbetalt boligskat. De penge vil jeg da selvfølgelig gerne have tilbage, siger Hanne Grøn.

Hun har også forsøgt at klage til Skatteankestyrelsen over sin ejendomsvurdering.

- Men her siger de, at de ikke kan behandle min sag, da der er tale om en datafejl hos Vurderingsstyrelsen og ikke en forkert ejendomsvurdering. Derfor endte jeg med til sidst at kontakte DR med min sag, fortæller Hanne Grøn.

Boligejeren er naturligvis spændt på at se, hvad resultatet ender med at blive, når der nu skabes endnu mere fokus på et større antal forkerte beregninger af kompensationer til de boligejere, som i årene 2011 til 2020 har indbetalt for meget boligskat.

Måske flere overraskelser

Jeg tør vædde på, at der er mange andre, som ikke har været ind og tjekke deres beregninger, som måske vil blive overrasket på samme måde, som jeg blev

Hanne Grøn, boligejer fra Vigsnæs

- Jeg tør vædde på, at der er mange andre, som ikke har været ind og tjekke deres beregninger, som måske vil blive overrasket på samme måde, som jeg blev, mener Hanne Grøn.

Hun håber naturligvis på, at der fra Vurderingsstyrelsens eller anden side i sidste ende kan beregnes kompensationer til boligejere, som svarer til det, de pågældende boligejere bør få tilbage efter for meget indbetalt boligskat.

Overfor DR lyder det fra Vurderingsstyrelsen, at man er opsat på at finde ud af, hvad datafejlene skyldes, og hvad man eventuelt kan gøre ved dem. Det anslås af Vurderingsstyrelsens direktør Anne-Sofie Jensen, at sagen om forkerte kompensationer i forbindelse med for meget indbetalt boligskat kan dreje sig om cirka 1900 boligejere.