Ny brand ved samme opgang skræmmer beboerne: - Jeg tænker, alle brandene er påsatte

Sådan så nattens brand ud fra Kim Sørensens lejlighed. Privatfoto

Beboeren Kim Sørensen så på tæt hold, hvordan flammerne opslugte en container lige uden for hans opgang. Det er ikke første gang, der er ild i en container uden for opgangen, og han frygter, at det går helt galt.

Offentliggjort Sidst opdateret

Nattens brand i en container ved en lejlighedsopgang på Parkvej i Nykøbing har givet grimme flashbacks til beboerne i bygningen, der ligger lige over for rådhuset.

Tilbage i november i fjor raserede en brand også en container selvsamme sted, mens der for blot en måned siden var ild i en container lige rundt om hjørnet på Fjordvej.

Kim Sørensen bor på førstesalen i opgangen. Han lægger ikke skjul på, at de mange brande gør ham og hans søn bange.

- Det er jo ubehageligt, og det gør os utrygge. Jeg blev sgu forskrækket i nat, for det har ligget lidt i baghovedet siden den sidste brand. Jeg tænker, alle brandene er påsatte, siger han.

Store flammer

Kim Sørensen vågnede ved, at der kom et lysglimt inde fra sønnens soveværelse, som ligger ud til vejen. Han troede blot, at sønnen var stået op og havde tændt lyset.

- Men jeg lyttede og kunne høre, at det knitrede. Da det gik op for mig, hvad der foregik, skyndte jeg mig at lukke alle vinduerne.

Artiklen fortsætter efter billedet...

Nattens brand er blandt andet gået ud over en cykel. Privatfoto

- Flammerne stod nærmest op ad bygningen og nåede at blive store, før brandvæsenet kom frem, siger han.

Politiet dukkede op og begyndte at hamre hårdt på døre. Nogle beboere i opgangen var ikke hjemme, og derfor blev betjentene ved med at banke længe.

- Jeg kom ud i opgangen og fik råbt, at nogle af beboerne, de prøvede at få fat i, ikke var hjemme. Så råbte politiet tilbage, at vi skulle skynde os i tøjet og komme ud, fordi der var kraftig røgudvikling.

Dog valgte Kim Sørensen at blive. Han kunne se ud af vinduet, at der var ved at komme styr på branden.

- Min søn stod og rystede og var helt ude af den. Jeg synes, det var synd for ham, hvis vi skulle fare ud i natten, forklarer han.

Tænker på at flytte

Kim Sørensen har snakket med flere beboere i opgangen. Langt de fleste er meget utrygge ved situationen.

- Vi har ingen bagtrappe, så hvad gør vi, hvis vi bliver lukket inde? Der bor mange ældre, som er dårligt gående, og hvad gør de, hvis uheldet for alvor er ude? Jeg er meget bekymret, forklarer han.

Artiklen fortsætter efter billedet...

Billedet tog Kim Sørensen af den tidligere containerbrand i november 2023. Privatfoto

Det er så galt, at han tænker på at flytte, hvis det fortsætter.

- Hvis det fortsætter og jeg økonomisk har muligheden for det, så vil jeg flytte - for ellers kan vi gå i seng hver dag og tænke, om vi nu skal vågne op til en ny brand. Hvad bliver det næste?

Mistænkeligt

Udover branden i containeren stod en bil i flammer tidligt onsdag morgen ved Sosu-skolen i Nykøbing.

Hos lokalpolitiet i Nykøbing fortæller politikommissær Bo von Würden, at efterforskningen er igangsat.

- Nu kigger vi ind i det og undersøger, om der er en naturlig brandårsag, eller om der kan være tale om påsatte brande. Det er selvfølgelig mistænkeligt med to brande så tæt på hinanden inden for så kort tid, siger Bo von Würden.

- Hvis folk ligger inde med overvågning fra området, hører vi selvfølgelig gerne fra dem, lyder det.

I sagen om brand i en container på Fjordvej for en måned siden kunne politikommissæren fortælle, at man har sigtet en 19-årig mand og en 16-årig dreng for brandstiftelse.