Nyt natur-område klar til sæsonen

Thyge Andersen og Anita Pedersen spejder efter fugle på en af flere bænke, som er sat i det nyeste naturområde, der fik navnet Marielyst Enge. Foto: Claus Hansen

Nu er rammerne for at benytte naturen ved Marielyst Enge opgraderet.

Offentliggjort Sidst opdateret

BØTØ: Parkeringsplads, foldere på flere sprog og bænke. Naturområdet Marielyst Enge, der ligger mellem Bøtø Nor og Bøtøskoven og med en rute op til Kæmpeskoven, er netop blevet udstyret med mere af det, der lægger op til benyttelse af området.

- Vi kender endnu ikke tallene for, hvor mange der benytter det herude, men Bøtøskoven havde besøg af cirka 50.000 i både 2020 og 2021, og jeg mener, at det i 2019, året før corona, var lidt over 40.000, der benyttede skoven, siger Anita Pedersen, biolog og chefkonsulent i Center for Teknik og Miljø i Guldborgsund Kommune.

Hun fortæller, at man i området ved engene kan gå på 15 kilometer stier, og det er blandt andet markeringen af disse, der er blevet tydeligere.

- Det er jo det åbne land med højt til himlen, man kan opleve i den her del af vores naturområde. Havde solen været fremme nu, ville vi se en masse citronsommerfugle, siger Anita Pedersen.

Området ved Marielyst Enge blev i 2020 opkøbt af Den Danske Naurfond. Hidtil havde det været drevet som konventionelt landbrug. I 2021 såede man rug i jorden for at udpine den, da jorden ellers risikerer at være for næringsrig til, at planter og dyreliv, der trives på sandede jorder, ville indfinde sig. Status på området er, at man er i gang med at udarbejde en naturplan i samarbejde med eksperter indenfor alt fra vadefugle over sommerfugle til planter.

- Allerede på én vækstsæson er vi tilfredse med, hvor næringsfattig jorden er blevet. Nu har vi en god faglig dialog om fremtiden herude. Det handler om balancen mellem benyttelse og beskyttelse.

Benyttelsen er godt i gang på sådan en fredag som i går. Særligt folk udstyret med kikkert har kurs mod fugletårnet ved vandhullet.

- Vi kan også godt mærke, at tyskerne er tilbage. Vi løber noget hurtigere tør for foldere på tysk end på engelsk, konkluderer Thyge Andersen.


Fugleinteresserede er blandt de hyppigt tilbagevendende gæster i området. Foto: Claus Hansen
Skiltning som denne er også sat op der, hvor Bøtø Ringvej mødet Stolt Henriksvej. Foto: Claus Hansen

Marielyst Enge

Marielyst Enge er tidligere landbrugsjord, som ligger på inddæmmet jord. Ifølge Den Danske Naturfond, der har opkøbt de 128 hektar jord, har området gode muligheder for at udvikle sig til flere slags natur - fra vand til helt tørre overdrev. 

Sammen med de øvrige naturområder, Bøtø Nor, der ejes af Naturstyrelsen, og Bøtøskoven, der også ejes af Den Danske Naturfond, samt Guldborgsund Kommunes egne arealer, er der med Marielyst Enge i alt tale om natur på hele 400 hektar.

Marielyst Enge er et naturgenropretningsprojekt til 10 millioner kroner, som bliver til i et samarbejde med Guldborgsund Kommune.