Nyt vartegn indvies
Her er det et billede fra den officielle opmåling af verdens største saks for mere end et år siden. Dengang var måler Henrik Kragh Hansen (til højre) og landinspektør Martin Nyvang ikke i tvivl om, at længden er på 3 meter og 62 centimeter. Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
I weekenden indvies verdens største saks i Sakskøbing med servering af både æbleskiver og æblegløgg.
SAKSKØBING Et kulturhistorisk monument lige over for vandtårnet. Det er, hvad der skal indvies nu på lørdag med præsentation af en ny "port" ind til Sakskøbing, der samtidig kan være med til at forklare, hvorfor byen hedder, som den gør.
- Vi har i vores projektgruppe fundet frem til, at bynavnet Sakskøbing oprindeligt hænger sammen med fjordens udformning, hvor den ligesom er lang og smal og går ud i to dele. Lidt ligesom hvis det var en fåresaks. Det er her, inspirationen til verdens største saks kommer fra, lyder det fra Inge Pilt Nielsen, der har været en af drivkræfterne i borgergruppen bag sakseprojektet.
Opmålingen af verdens største saks og verificeringen i forhold til Guinness World Records skete allerede i forbindelse med "Den Store Tarteletdyst" 5. juni sidste år på Torvet. Siden har der så - ifølge Inge Pilt Nielsen - været en lidt speciel proces omkring selve godkendelsen af den store fåresaks som verdens største saks, og derfor er selve den officielle godkendelse hos Guinness World Records ikke afsluttet endnu.
Læs også artiklen "Kommune støtter saksen" i tirsdagens Folketidende
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet