Programmet bød udover en indledende tur med Piazzolla til Sydamerika også blandt meget andet på kendte sange fra West Side Story af Bernstein og operaarier samt duetter akkompagneret af det otte mand store ensemble. Her er det de to unge solister, tenoren Jonathan Koppel og sopranen Frederikke Kampmann, der giver sig i kast med eftermiddagens første duet på "trappescenen". Foto: Claus HansenClaus Hansen
Ensemble Storstrøms musikere og to sangstjerner fejrede sommeren.
Kim Møller PedersenKimMøller Pedersen
OffentliggjortSidst opdateret
FUGLSANG Måske pippede og fløjtede de mange fugle på en anden måde end i Buenos Aires. Nu er Fuglsang Herregårdshave vel også - sandsynligvis - et mere fornøjeligt sted at fløjte rundt for en sangfugl end midt inde på en fortovscafé i Argentinas hovedstad. Hvem ved?
Men derfor kunne man nu sagtens i tankerne - om det var liggende på græstæppet eller i en medbragt campingstol - glide med i den indledende beskrivelse af den sydamerikanske fortovscaféscene og Piazzollas "Sommeren" leveret af Ensemble Storstrøms musikere, selvom der var langt fra Fuglsang til Buenos Aires.
Programmet startede i Sydamerika med Piazzollas "Sommeren" og bød senere på musik af blandt andre Verdi, Puccini, Debussy og Lehár. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Som at komme hjem igen
- Det er jo som at komme hjem igen, selvom vi bare er flyttet om på den anden side af græsplænen, lød det fra scenen og de veloplagte musikere, der i dag holder til hos Kumus ved siden af Fuglsang Kunstmuseum.
For år tilbage var det netop på Fuglsang Herregård, at ensemblet var hjemmehørende, og i går eftermiddag var musikerne herfra som nævnt en tur tilbage på den gamle "hjemmebane" på trappen foran de mange tilhørere på den indre og ydre side af voldgraven. Alle var kommet for at opleve Ensemble Storstrøms musikere og to af landets unge sangstjerner fejre sommeren med operaklassikere og musicalhits i det fri.
Annonce
De to unge solister var tenoren Jonathan Koppel, som har optrådt med mange af landets orkestre, og som i næste sæson på Det Kgl. Teater debuterer i flere roller. Også sopranen Frederikke Kampmann, solist med flere af landets symfoniorkestre i år og med roller på operascener ikke kun i Danmark, men også i Wien blandt andet, var med på "trappescenen".
Ovenpå gårsdagens OperaGalla på Fuglsang Herregård venter en anden lokal operamulighed, når der nu på søndag klokken 15.30 ved Dodekalitten leveres highlights fra årets OperaGalla.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned