IDESTRUP: Sidste år holdt Idestrup Privatskole 10 års jubilæum med et brag af en fest. Så i år kunne de godt have nøjdes med ballondans og en pølsevogn. Men sådan blev det ikke. Torsdag sidst på eftermiddagen stillede skolens børn op til gymnastikopvisning i Idestruphallen og satte gang i skolefesten med en opvisning, hvor både klassiske spring over buk og lidt mere utraditionel opvisning på cykel fik plads.
- Idrætsfaget er og kan mange ting. Det er bygget på et solidt fundament af faglighed, fællesskab, trivsel og glæde, fortæller viceskoleleder John Wismarch.
400 gæster havde indløst billet til gymnastikopvisningen, som tre idrætslærere og eleverne siden skolestart har øvet. Publikum kunne se børnene udføre både, boldkast flyveruller, overslag og bukspring. Enkelte elever gav sig også i kast med flikflak og salto.
- Vi sætter en stor ære i, at alle er en del af fællesskabet. Alle børn kan noget. De er dygtige og gør deres bedste, også når det gælder fag som idræt, hvor vi også arbejder med, hvordan vi er forskellige og anerkender det, siger John Wismarch.
Vi sætter en stor ære i, at alle er en del af fællesskabet.
John Wismarch, viceskoleleder Idestrup Privatskole
Efter opvisningen trak alle ud på sportspladsen, hvor yderligere 300 af byens borgere sluttede sig til festen. Skolens personale stod i boder og solgte pølser, øl, kage og kaffe. Det foregik til tonerne af bandet RESONANCE. En del af skolens gamle elever kiggede også forbi og tog del i festlighederne.
Annonce
- Det er altid så dejligt at høre, hvordan det går de unge mennesker og vi bliver så glade for at se dem, slutter John Wismarch.
Fanbærere med ranke rygge efter stolt indmarch. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Mere rytmiske elementer bød showet også på. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Reglementeret påklædning under opvisning på små jernheste. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Idrætslærerne var imponerede over elevernes engagement. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Unge musikere i bandet RESONANCE spillede op og fik lokket nogle af skolens elever til at røre sig endnu mere. PrivatfotoPrivat
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker