Overrasket af glat føre

Det ekstremt glatte føre efter en lille snebyge på Nordfalster overraskede klokken 17.09 søndag føreren af en belgisk indregistreret Mercedes i det sydgående spor på Sydmotorvejen cirka to kilometer syd for Farøbroerne.  
 
Føreren mistede herredømmet over bilen, der først kom ind i midterrabatten for derefter at blive slynget tilbage til det sydgående spor og videre ind på en mark. Den sølvgrå Mercedes rullede rundt flere gange.
 
Ambulancer med udrykning bragte føreren og en passager til Nykøbing F. Sygehus. Vagtchefen hos Sydsjælland og Lolland-Falster Politi havde klokken 18.15 endnu ikke modtaget tilbagemelding fra politipatruljen om de tilskadedkomne. Alderen var således endnu ikke kendt. Men det formodes, der er tale om to mænd, som i følge vagtchefen har pådraget sig mindre kvæstelser, som de blev behandlet for på skadestuen.
 




Belgisk bil forulykkede på Sydmotorvejen søndag ved godt 17-tiden.

Offentliggjort Sidst opdateret