Overrasket over sigtelse: - Jeg glæder mig til, at de bliver dømt
Ejer af Restaurant Panino, Samet Bajrami, glæder sig over, at en 27-årig mand fra lokalområdet nu er sigtet for at skyde ind i restaurant Panino. Foto: Asger Andersen
Asger Andersen
Ejeren af Restaurant Panino håber, at sigtelsen betyder, at han finder ud af, hvorfor der blev skudt mod hans restaurant.
- Jeg glæder mig til, at de bliver dømt.
Sådan siger Restaurant Paninos ejer, Samet Bajrami, da Folketidende fortæller ham, at endnu en person nu er sigtet for forsøg på manddrab, efter der blev skudt ind i Restaurant Panino i Nykøbing.
Samet Bajrami håber, at de sigtede faktisk er dem, der står bag, så "de kan få den straf, som de har fortjent," og så han kan finde ud af, hvorfor der blev skudt mod hans restaurant.
- Knokler hver dag
Da Folketidende talte med Samet Bajrami dagen efter skyderiet i januar, sagde han, det havde været "en meget grim oplevelse," men at "kunderne kunne føle sig trygge."
Over tre måneder efter er kunderne ifølge Samet Bajrami vendt tilbage og restauranten ligner sig selv.
- Jeg knokler hver dag i min restaurant, siger Samet Bajrami.
Men selvom alt umiddelbart er tilbage ved normalen, så bliver der, som Samet Bajrami siger, "snakket i krogene" om, hvorfor der blev skudt mod Restaurant Panino.
-De kommentarer, som jeg har læst, er, at der sker noget i baglokalet.
Hvordan forholder du dig til rygterne?
- Det eneste, som sker i baglokalet, er, at jeg laver min dressing og min mad, siger ejeren af restaurant Panino.
Samet Bajrami har valgt at sætte mere overvågning op i restauranten efter skyderiet.
Den sigtede er en 27-årig mand fra lokalområdet. Han blev fremstillet i grundlovsforhør torsdag eftermiddag. Her blev han varetægtsfængslet indtil 22. maj - sigtet for drabsforsøg.
28. marts blev 34-årig mand fra Midtsjælland også anholdt og sigtet for forsøg på manddrab.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker