Man skal passe på med at svare tilbage, hvis der er nogen, som råber "punkersvin" efter en.
Det måtte tre piger fra Borre, Solrød og Kettinge sande sent i går eftermiddag, da tre andre piger tilsyneladende helt umotiveret råbte ovenstående ukvemsord efter de tre i ventesalen på banegården i Nykøbing.
Da de tre svarede tilbage, blev to af de tre råbende piger nemlig agressive og forfulgte de tre ind på et toilet på banegården. Her skyndte de tre sig, ifølge deres forklaringer til politiet, at gemme sig i hver deres toiletbås.
Det fik dog ikke de to andre til at forsvinde, så da pigerne fra Borre og Solrød, der begge er 17 år, vovede sig ud igen, blev de overfaldet og slået. Og da den 14-årige fra Kettinge kom ud, blev hun slået med en flaske.
Overfaldet stoppede først, da en dreng kom ind på toilettet og bad de to gerningspiger om at stoppe. Derefter forsvandt de fra stedet, og i morges var de fortsat på fri fod.
Den ene beskrives som en stor pige/ung kvinde, cirka 175 centimeter høj og spinkel af bygning. Hun har blågrønne øjne, mørkeblondt hår og er piercet i underlæben. Under overfaldet var hun iført en hvid jakke og cowboybukser.
Den anden beskrives ligeledes som en stor pige/ung kvinde, 155-160 centimeter høj og almindelig af bygning. Hun har blå øjne og hvad der beskrives som et rundt hoved.
Politiet mener at vide, hvem de to er, men vil gerne høre fra eventuelle vidner til episoden eller andre, der måtte have oplysninger om de to gerningskvinder. Oplysninger til lokalpolitiet i Nykøbing på telefon 54 85 14 48.
Jakob Poulsen
jap@folketidende.dk
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker