Politiet: Giv lyd, Ingelise

Trods efterlysning i både Folketidende, landsdækkende aviser og kriminalmagasinet Station 2 på TV2 er Ingerlise eller Ingelise, som fandt den måske giftmyrdede fra Gedser, Ditlev Feldingers kreditkort, ikke fundet.  
- Vi har ikke hørt fra Ingelise. Mærkværdigt nok, siger Søren Ravn-Nielsen, vicepolitiinspektør fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
 
Kvinden ringede 3. oktober 2007 om morgenen eller tidligt på formiddagen til Danske Bank efter at have fundet et Mastercard ved eller i Lindholmcentret i Nykøbing Falster. Det viste sig senere, at det fundne kort tilhørte den 53-årige Ditlev Feldinger fra Gedser, som en 52-årig kvinde er sigtet for at have myrdet med gift.
 
Finderen blev bedt om at klippe kortet over, og man ved ikke andet om hende end, at hun præsenterede sig som Ingerlise eller Ingelise. Siden har det vist sig, at kvinden kan spille en vigtig rolle i politiets efterforskning.
 
- Det er faktisk lidt vigtigt, svarer Søren Ravn-Nielsen på spørgsmålet om, hvor vigtigt er det for efterforskningen, at hun melder sig.
 
Drejer det her sig om penge? Er der andre end Feldinger, der har hævet penge på Mastercardet?
 
- Det vil jeg ikke udtale mig om. Det er oplysninger, der indgår i vores undersøgelser.
 
Søren Ravn-Nielsen vil heller ikke udtale sig om, hvorvidt den 52-årige, der er varetægtsfængslet, også er sigtet for økonomisk kriminalitet.
 
- Hun er sigtet for drab og drabsforsøg, men det betyder ikke nødvendigvis, at der ikke indgår økonomiske aspekter i sagen. Det kan indgå som en del af drabssigtelsen, men som sagt, så er det ikke noget vi ønsker at sige noget om.




Kvinde fandt dødfundens Mastercard ved Lindholmcentret og kan sidde inde med vigtige oplysninger i politiets efterforskning

Offentliggjort Sidst opdateret