Priserne falder i lavsæsonen
Helt ned til 29 kroner er prisen på en bilet fra Nykøbing til København. Foto: Flixbus
Flixbus
Folk rejser mindre med bus i vinterhalvåret - derfor sænker busselskab priserne.
GULDBORGSUND De store, grønne busser indtog deres faste holdeplads på Nykøbing Station i løbet af sommeren.
Passagererne blev lokket med lave priser og en direkte forbindelse til København, mens statsbanerne og Banedanmark kæmpede med at lægge nye skinner til fremtidens togdrift.
Flixbus, det internationale busfirma, der kører ruter over store dele af Europa, kom godt fra land på Lolland-Falster, afslørede firmaet i et tidligere interview med Folketidende.
Nu hvor Banedanmark er færdige med at ordne skinner indtil næste forår, og togene igen præsterer høje hastigheder og en mulighed for at komme nordpå uden at skulle over i en togbus, og vi generelt er på vej ind i en såkaldt lavsæson for bustrafikken, har Flixbus skruet på noget af det, der betyder allermest for forbrugeren: prisen.
- Vi går nu ind i en lavsæson, hvilket er forventet, og vi tilpasser altid vores priser efter sæsonen.
- Generelt er vi stadig glade for, at passagererne har taget godt imod vores nye tilbud med at komme direkte til København uden at skifte undervejs - både fra Nakskov og stoppene herimellem, blandt andet Nykøbing, fortæller presseansvarlig hos Flixbus Danmark, Lotte Rystedt.
Og priserne ser ganske rigtigt ud til at have fået en justering nedad.
Før var den billigste billet, der kunne erhverves til ruten mellem Nykøbing og København, prissat til 59 kroner, men et tjek på adskillige afgange i de kommende uger afslører, at der er billetter helt ned til 29 kroner for en enkeltrejse til København.
Dynamiske priser
Flixbus forklarer de ualmindeligt billige billetter med deres system, der skaber såkaldte "dynamiske priser", som belønner folk for at købe deres billetter i god tid.
- Generelt har vi dynamiske priser, så jo tidligere man køber sin billet, jo bedre pris kan man få den til. Derudover kører vi af og til priskampagner, og derfor kan man nogle gange se endnu billigere priser end normalt. For eksempel løfter vi snart sløret for et efterårs- og juletilbud.
- Derudover kommer der løbende tilbud i vores applikation, fortæller presseansvarlig hos Flixbus Danmark, Lotte Rystedt.
Den næste store sæson for rejser - både med offentlig transport og på andre måder - ligger i perioden op til juletiden, hvor mange, især studerende, skal hjem til deres familier for at holde jul.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker