Revy-flytning positivt modtaget

Revydirektør Mickey Pless. Foto: Claus Hansen, arkivfoto

- Jeg er kun blevet skældt ud to gange, siger direktør om flytning af Nykøbing Falster Revyen fra teatret til Nykøbing F. Hallen.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING - Alle har været kanon positive, og billetsalget går virkelig stærkt nu. Jeg er kun blevet skældt ud to gange.

Sådan lyder det fra Nykøbing Falster Revyens direktør Mickey Pless ovenpå mandagens melding om, at dette års udgave af revyen af coronahensyn bliver afviklet i Nykøbing F. Hallen i stedet for på Nykøbing F. Teater, som det ellers er fast tradition.

Og de altovervejende positive reaktioner fra omverdenen skaber optimisme hos revydirektøren.

- Jeg er lettet, for det kunne både blive en dreng og en pige. Folk tager det så flot, og vi får mange positive tilkendegivelser om, at de er glade for, at vi passer på dem, siger Mickey Pless med henvisning til, at man skærer ned i antallet af billetter fra 629 til 450 pr. forestilling og samtidig spiller i et større lokale, så publikum ikke sidder alt for tæt.

Billetsalget til årets revy gik glimrende allerede inden, flytningen til Nykøbing F. Hallen blev offentliggjort i mandags, og det er ikke aftaget siden. Nærmest tværtimod.

- Vi nærmer os kraftigt et billetsalg på 14.000 ud af de 21.000, vi har plads til uden ekstraforestillinger. Siden i mandags har vi solgt lidt over 200, og det er mange, fortalte Mickey Pless, da Folketidende talte med ham i fredags.

Det er ikke usædvanligt, at der bliver lavet ekstraforestillinger i løbet af sæsonen, og sådan bliver det også i år. Men hvor mange ved Mickey Pless ikke endnu. Det kommer an på efterspørgslen.

- Vi har allerede planlagt en ekstraforestilling 15. juni, og den er udsolgt. Og så kommer der også en søndag 4. juli, så det går godt. Men vi tager lige en dag ad gangen, lyder det fra revydirektøren.

Mickey Pless fortæller, at han også er blevet kontaktet af flere busselskaber, som har arrangeret ture til revyen og nu oplever en kraftig stigning i efterspørgslen og derfor beder om flere billetter.

Det er første gang, revyen skal opføres i hallen, og der er ingen planer om, at det skal gentage sig. Til næste år vil det atter være Nykøbing F. Teater, der udgør de fysiske rammer.

Årets revy har premiere 10. juni og spiller frem til og med 21. august. Revyholdet består af Silas Holst, Pernille Schrøder, Karsten Jansfort, Rikke Buch Bendtsen og Rasmus Krogsgaard. Sidstnævnte er også instruktør.