Røvere låste personalet inde

De to røvere, begge omkring 20-25 år og omkring 165 centimeter høje, kom ind et minut over klokken 02, da personalet var ved at lukke dørene.
Røverne tvang de tre ansatte til at lægge sig på gulvet og kravle ind på kontoret til pengeskabet for at låse det op. De havde ingen nøgle, hvorefter røverne tømte kassen, og senere en vekselautomat, en spillemaskine og en anden vekselautomat tog de med sig.

De tre ansatte blev tvunget ind i spillehallen, hvor røverne trak jerngitteret ned, låste og forsvandt. De lagde dog nøglen så tæt på gitteret, at en af de ansatte kunne nå den med en billardkølle. De fik låst op og kom ud og slog alarm.

De tre ansatte er alle stærkt påvirket af hændelsen, som varede cirka 40 minutter, fortæller indehaver Jeannette Friis.

- Den ene af vores ansatte har det ikke godt. Det var også hende det gik værst ud over. Hun tør ikke lukke centeret mere og det kommer hun selvfølgelig aldrig til mere. Vi tænker på om der er noget vi kunne have gjort anderledes og hvad vi skal gøre nu. Imorgen klokken otte holder vi møde med personalet fra både Nykøbing og Marielyst, så vi kan få snakket tingene igennem - og så for at være forberedte på, hvad vi gør næste gang. For der kommer måske en næste gang, hvad vi selvfølgelig ikke håber, siger hun.

De tre medarbejdere har fået psykologhjælp. Overvågningskameraet har billeder af røverne og der er også fodaftryk og andre spor, erfarer Folketidende. Jeannette Friis har en mistanke om at gerningsmændene er de samme som for en måned siden lavede et lignende røveri i Bowlingcenteret i Nykøbing.




De tre ansatte i Marielyst Bowlingcenter, der var på vagt, blev af to røvere låst inde i bowlingcenterets spillehal under det voldsomme røveri natten til lørdag.

Offentliggjort Sidst opdateret