Siger ja tak til hjælp efter skamløst indbrud: - Det er virkelig pænt af ham
Henrik Friis fra trælastvirksomheden "Dem fra Nordlunde" har tilbudt at hjælpe den indbrudsramte genbrugsbutik "Genbrugsbørsen" i Sakskøbing. Arkivfoto: jan Knudsen
.
Genbrugsbutikken Genbrugsbørsen har takket ja til et tilbud om en økonomisk håndsrækning fra lokal erhvervsmand efter skamløst nytårsindbrud.
- Jeg synes, at det er fantastisk. Det er virkelig pænt af ham.
Sådan lyder reaktionen fra Inge Poulsen, der er daglig leder af genbrugsforretningen Genbrugsbørsen i Sakskøbing, efter at forretningen omkring nytår blev udsat for et voldsomt tyveri, hvor tyvene blandt andet rev forretningens pengeskab ud af væggen og stak af med det.
Manden, hun roser, er erhvervsmanden Henrik Friis fra den vestlollandske virksomhed "Dem fra Nordlunde". Han tilbød at donere 1.000 kroner til Genbrugsbørsen som en kompensation for de penge, butikken mistede i forbindelse med indbruddet.
- Det har vi sagt ja tak til. Det er jo en hjælp i forhold til de penge, vi har mistet. Vi skal jo stadig betale husleje og så videre både her i genbrugsbutikken og i værestedet, fortæller Inge Poulsen.
Læs også: Henrik Friis vil hjælpe genbrugsbutik efter indbrud: - Det er noget møg, men de må ikke miste modet
Som Folketidende kunne fortælle i går, torsdag, blev Genbrugsbørsen ramt af indbrud i dagene lige omkring nytår, hvor forretningen var lukket.
Tyven eller tyvene gik målrettet efter pengeskabet, som ellers var boltet fast, og har fået både det, forskellige betalingskort, en telefon, kaffe og cirka 6.000 kroner med sig.
Genbrugsbutikken drives af Socialforeningen, som også driver tre genbrugsbutikker i Nykøbing. Størstedelen af indtægterne herfra går til at drive Værestedet Havnen i Sakskøbing - derfor rammer tyveriet også indirekte værestedet.
I forbindelse med indbruddet smadrede tyvene en dør for at komme ind til kontoret, hvor pengeskabet stod. Men i Genbrugsbørsen lader man sig ikke kue, selvom tyveriet er voldsomt irriterende.
- Vi holder åbent igen. Det er vi jo nødt til, vi kan ikke bare grave os ned, siger Inge Poulsen.
Læs også:
Skamløst tyveri: Rev pengeskab ud af væggen - 'Det går ud over svage og ensomme mennesker'
Henrik Friis vil hjælpe genbrugsbutik efter indbrud: - Det er noget møg, men de må ikke miste modet
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde