Skolerne styrer selv yderligere genåbning
Nordbyskolen holder i første omgang fast i en del hjemmeundervisning, da praktiske hensyn gør, at det kan være mere hensigtsmæssigt. Dermed bevarer skolen som halvdelen af landets skoler delvist den måde, det har kørt på hidtil. Foto: Anders Knudsen/arkiv
Anders Knudsen/arkiv
Kommunen har lagt beslutningen om, hvorvidt elever skal have udendørs eller digital undervisning, ud til skolerne.
GULDBORGSUND Fra i onsdags har Folketinget åbnet for, at elever i 5.-8. klasse kan være mere sammen via udendørs undervisning på skolen.
Det er imidlertid ikke sikkert, at det sker på skoler i Guldborgsund Kommune.
Staten lader kommunerne finde ud af, hvordan det skal foregå lokalt, og på et møde forleden mellem lokale skoleledere og kommunen blev parterne enige om, at skolerne kan vurdere behovet. Det fortæller centerchef for Børn & Læring Margit Mikkelsen.
- Vi har haft og har løbende en rigtig god drøftelse med skolerne om, hvad der er fagligt hensigtsmæssigt og også muligt med hensyn til udeundervisning. Vi har i kommunen valgt at følge de retningslinjer, der er nationalt på området, der betyder, at skolerne kan gøre brug af denne her mulighed, siger hun og fortsætter:
- Generelt styrer man efter de samme mål og har de samme retningslinjer, men det er de lærere, der er tæt på de enkelte klasser, der bedst ved, hvordan man skal organisere undervisning i de uger, vi går ind i. Det er vi meget optagede af i lederfællesskabet, og vi er også optagede af, hvad der giver mening for lærere og elever derude, især for elevers trivsel og læring.
Hun påpeger, at eleverne efter lang tid hjemme kan have forskellige behov, ligesom skolerne har forskellige muligheder for at tilbyde udeundervisning.
Elever er hidtil hver anden uge mødt ind til indendørs undervisning, mens de har haft mulighed for at komme til udendørs undervisning én dag om ugen de øvrige uger.
Resten af tiden var undervisningen digital.
Med ændringen, der lokalt effektueres i næste uge, kan eleverne mødes til udeundervisning i hele den uge, de ikke må komme inde på selve skolen.
Mere end halvdelen af landets skoler holder imidlertid fast i fjernundervisningen, har Claus Hjortdal, formand for Skolelederforeningen, udtalt til Ritzau.
På Nordbyskolen kommer de heller ikke til at droppe den digitale undervisning, lyder det fra skoleleder Lars Carlsen.
- Skal de lave matematik, er det måske nemmere at lave derhjemme virtuelt end på en græsplæne ved skolen. Men er det noget konkret, som en jordmåling, er det måske på skolen. Det ligger meget ude ved de to teams, mellemtrinet og udskolingen, siger han og nævner, at vejret også kan være en faktor.
Skolen laver udendørs undervisningsarealer, års- og ugeplaner rettes, og så tænker lederen, at udeundervisning vinder indpas.
Han roser desuden alle, fra forældre til elever, lærere og hele vejen op igennem skolesystemet for, at de får tingene til at fungere så godt, som de gør.
Genåbning af skoler
Ifølge Folketingets nye aftale, der trådte i kraft onsdag i denne uge, må 5.-8. klasser mødes til indendørs undervisning i halvdelen af tiden, i praksis hver anden uge. Det har være tilfældet, siden de kom tilbage i skole i marts.
Siden da har de haft hjemmeundervisning hver anden uge, hvor de måtte møde op på skolen til udendørs undervisning én dag i de uger.
Det er fra onsdag ændret til, at de kan møde op til udendørs undervisning alle de fem dage, de ikke må have undervisning indenfor på skolen.
9. og 10. klasser må møde op til indendørs undervisning på skolen 80 procent af tiden.
Den seneste måned siden første del af skolegenåbningen har det været 50 procent.
Resten af tiden har de undervisning hjemmefra.
Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet
Seneste artikler
Hvem fortjener hyldesten i år?
Nu kommer varmen for alvor, men ...
Brand i græsaffald: Kan have ulmet længe
Claus Meyer i nyt projekt
Nykøbings bymidte får et stort millionløft
Mest læste artikler
Først lovede de 33 grader på Lolland - nu er der en ny prognose fra DMI
Bevisførelsen er slut: Yacht-sagen går ind i afgørende fase
Familien reddede sig ud af brændende hus
Stor udrykning ved Holeby: Mand fastklemt under traktor
Har du også bemærket det? Derfor flyver der helikoptere i ring over Stubbekøbing