Små børn tumlede og legede

Katrine Burmann instruerer her børnene om, hvordan de kommer rundt på banen med de mange forhindringer. Foto: Anders Knudsen

BILLEDSERIE: Forening er ved at få tradition for ferieaktiviteter.

Offentliggjort Sidst opdateret

STUBBEKØBING Der blev løbet, hoppet, kravlet og klatret til den store guldmedalje i Stubbekøbing Hallen i går eftermiddags.

Godt 20 små børn, i følge med deres forældre, var i hallen for at lege og tumle. Det skete på måtter, madrasser og i ribberne for enden af salen.

Siden blev der etableret en lille løbebane, og her skulle de små løbe i siksak mellem forskellige kegler og andet.

De frivillige slæbte med blandt andet måtter for at etablere forhindringsbanen i enden af Stubbekøbinghallen. Foto: Anders Knudsen

Frivillige hjalp til

Det var Stubbekøbing Badmintonklub, der stod for tirsdagens vinterferieaktivitet i hallen.

Klokken 16 dukkede de første forældre og frivillige op for at hjælpe med at etablere tilbuddene til de børn, der måtte dukke op.

Måtter og puder blev slæbt ud fra redskabsrummet, og bommene i hallen blev sænket ned fra loftet i hallen.

Nogle af de frivillige havde selv deres børn med, og ungerne var også med til at rulle måtter ud på gulvet.

Disse tre børn tager her de indledende øvelser i Stubbekøbing Hallen, hvor der i går var vinterferieaktivitet. Foto: Anders Knudsen

Formand instruerede

Omkring klokken 16.30 var banen på plads, og samtidig begyndte flere familier at ankomme til hallen på Gammel Landevej.

Flere af børnene stod lidt betuttede nede ved døren for at kigge. Men efterhånden kom de nærmere, og flere begyndte selv at løbe rundt.

Da der var ankommet næsten 20 børn, fik de besked på at sætte sig på den store air-track, som klubben har. Her fik de instruktion af Katrine Burmann, der er formand for badmintonklubben.

- Er I klar til at lege, spurgte hun, og det sagde ungerne ja til.

Katrine Burmann viste børnene, hvordan de skulle forcere banen, og hun delte dem op i hold, der skulle begynde forskellige steder.

Det gælder om at kunne balancere, og det skete på bomme i hallen. Foto: Anders Knudsen

Rundt på banen

Derefter begyndte børnene, nogle af dem med mor i hånden, at gå eller løbe rundt til de forskellige udfordringer.

De skulle blandt andet klatre i ribber, balancere på bomme og hoppe op på en trampolin.

At de syntes, at det var sjovt, var der slet ingen tvivl om.

- Se, hvad jeg kan, mor, råbte flere af børnene undervejs.

- Vi er gode til at hoppe, var disse to deltagere, som var med i hallen sammen med 20 andre, enige om. Foto: Anders Knudsen

Sidste øjeblik

Katrine Burmann fortæller, at klubben normalt har miniton hver tirsdag for de mindste.

- Egentlig havde vi ikke regnet med at holde noget i vinterferien, hvor mange er ude at rejse. Men flere spurgte, om vi gjorde noget i ferien, og så besluttede vi os i sidste uge for dette her, fortæller Katrine Burmann.

Klubben gjorde det samme i den seneste efterårsferie, og her mødte 40 børn op.

Hun oplyser, at halvdelen af de fremmødte børn i forvejen går til miniton, men at resten ikke gør det.

- Men det kan da være, at de får lyst til at komme og være med, siger hun.

De 20 fremmødte børn var glade for, at badmintonklubben havde lavet vinterferieaktivitet. Det ses tydeligt her. Foto: Anders Knudsen
Der var også rør, som man kunne kravle igennem på gulvet i Stubbekøbinghallen, og det prøvede denne pige. Foto: Anders Knudsen
Denne lille deltager havde taget maske på og forskud på den kommende fastelavn. Foto: Anders Knudsen
De store børn hjalp de små under legen og tumleriet i hallen, hvor cirka 20 børn og deres forældre var mødt op. Foto: Anders Knudsen