Søndag inviterede Kudu Spejderne til åbent hus, hvor man kunne få diverse lækkerier serveret fra bålet. De holder til på Poul Martin Møllers Vej 6B lige bag Nykøbing F. Hallerne. Foto: Maria Glasius LangeMaria Glasius Lange
Hos Kudu Spejderne er der bål næsten året rundt, og der er altid et mærke, man kan tage.
Placeringen er den største forandring, for da han startede, lå klubhuset placeret på tredje sal på den gamle politigård i Slotsgade i Nykøbing.
Annonce
Han fungerer i dag som gruppelederassistent og er derudover blevet udnævnt som æresmedlem i foreningen, der både holder til i en gammel skolepavillon bag Nykøbing F. Hallerne og i Tunderup, hvor de har bygget sheltere og overdækkede borde-bænkesæt.
25 børn og unge er medlemmer hos spejderforeningen, der er under KFUM, de grønne spejdere. Foto: Maria Glasius LangeMaria Glasius Lange
Forskellen på dengang og i dag er, at det ikke er et problem at finde noget at gå til som barn. Udfordringen for nutidens børn er at finde ud af, hvad man skal vælge fra, fordi det ellers kan blive for meget, forklarer han.
Et mærke til næsten alt
I dag har klubben 25 medlemmer fordelt på fire hold. De yngste kan være med, når de begynder i forårs-sfo, og det har givet idéen til et færdighedsmærke.
Det kan de få udleveret, når de er i stand til selv at binde snørebånd, tage flyverdragt på og andre hverdagsopgaver.
Der var mulighed for at lege i huler i den gamle pavillon, der tidligere har stået ved Kraghave Skole, da den fungerede. I år 2000 flyttede de ind på nuværende adresse. Foto: Maria Glasius LangeMaria Glasius Lange
Når man er kommet hjem fra arbejde, er det rart med et alternativ til at rydde op eller se fjernsyn. Ved at være spejderleder kommer man ud og oplever en masse ting og lærer noget nyt.
Tanja Jørgensen, spejderleder
De ældre kan udfordre sig selv i mærket "No telly", der går ud på ikke at se noget video- eller billedrelateret på sin telefon i 30 dage. For at få mærket må telefonen kun bruges til opkald og sms-beskeder.
Eller i Shortymærket, hvor de skal være iført shorts ved alle spejderrelaterede arrangementer i et helt år. Eller ved at gå med sit røde spejdertørklæde i et helt år.
Man er undtaget ved begravelser og til sin egen konfirmation, men ellers skal det bæres.
Spejder er noget, man er
Annonce
Udfordringer til de unges selvforståelse er der nok af, og det binder spejdere og ledere sammen, forklarer gruppeleder Lene Nielsen.
- Det er også derfor, at det ikke hedder at gå til spejder. Man er spejder. Det handler om de menneskelige værdier, og man udvikler et meget stort fællesskab.
Lene Nielsen er gruppeleder for Kudu Spejderne, hvor man har en erklæret ambition om at være mere synlig. For flere børn fortjener at vide, at der findes gode muligheder for at gå til spejder i Nykøbing, siger hun. Foto: Maria Glasius LangeMaria Glasius Lange
Tanja Jørgensen var tilbage i 2005 tilknyttet for at dække ind for en barsel, men hun har aldrig forladt stedet igen. Begge hendes sønner har også gået til spejder, og den ene er fortsat som voksen.
- Det er virkelig rart at komme lidt væk fra hjemmet, siger hun.
- Når man er kommet hjem fra arbejde, er det rart med et alternativ til at rydde op eller se fjernsyn. Ved at være spejderleder kommer man ud og oplever en masse ting og lærer noget nyt.
Seneste artikler
Kommunen stod ved døren: - Vi var skjult
Et mausoleum over dansk sukkerproduktion
Forfatteren bag Badehotellet og Krøniken er død - 78 år
Pless jubler: Lykkelig for, at hun fortsætter
Jimmy hejser flaget: Veteraner kommer på finansloven
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik
- Et godt tidspunkt
Hotel Falster bliver del af Dancenter-koncern