Spice Surprice fyldt med nyheder
Det bugner med nyheder i delikatessebutikken Spice Surprice i Langgade i Nørre Alslev. Blandt nyhederne kan nævnes lakridsøl. Svanekedrengen Johan Bülow startede i 2007 firmaet Lakrids på Glastorvet i Svaneke og siden er hans virksomhed vokset sig større og sidste skud på stammen er en mørk øl lavet på rålakrids i Svaneke. Men det er ikke den eneste nyhed indenfor humlens verden. Også nye produkter fra Midtfyns Bryghus har fundet vej til hylderne, bl.a. en nyhed for Arsenal fodboldfans, en Gunners Ale. Diverse juleøl fra små mikrobryggerier som Møns Bryghus og Hornbeer fra Kirke Hyllinge er også at finde side om side med tjekkiske øl i pilsnerstyrke, så der er noget for enhver smag.
Men der er også tænkt på lækkerier i form af bolsjer fra Almuegården (Tivoli bolsjer) såvel sukkerfri som almindelige bolsjer. Desuden er Spice Surprice leveringsdygtige i spændende lækkerier, lige fra Meyers balsamiske eddiker til spændende franske produkter såsom syltede grønne tomater. Du kan også finde alle de fantastiske melsorter fra det kendte Aurion som der efterhånden er kommet en del bestillinger på. Inge og Aage fortæller at kunden blot skal efterspørge produkterne så skal de nok skaffe dem. Det er jo også ved at være tid til både kalendergaver, adventsgaver samt julegaver og også her er parret leveringsdygtige. De kendte Bramminge nisser har for øvrigt fået en renæssance idet de er ret efterspurgte. Som mandelgaveide kan nævnes et hefte med en historie med de kendte nisser til den beskedne pris af 45 kr.
Julegaven til din medarbejder, ven eller familie kan også leveres bl.a. i form af varekurve. De fås lige fra 75 kr. og opefter og du kan selv bestemme hvilke lækkerier de skal indeholde. Det vil derfor være en rigtig god ide at lægge vejen forbi og blive inspireret i denne søde juletid.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde