Spradebassen bliver voksen

nykøbing f. - Når de kommer gående sommetider med hinanden i hånden, ligner de et hvert andet ægtepar på et halvthundrede år, småborgerlige og satte.

Og det er de sådant set også mere eller mindre, Helle og Flemming Keith Karlsen.

Men det var der ingen, der ville have troet for år tilbage, at pressefotografen skulle ?ende? i en sådan situation. For om nogen i det lokale pressekorps var Flemming Karlsen noget af en spradebasse. Han har været i ?top-3?, hvis han da ikke har hittet listen, når gjaldt ikke- borgerlig livsstil.

- Det skyldes nok en kombination af almindelig modenhed og så ikke mindst det at være under tøflen under Helle, siger Flemming Karlsen med et smil.

Han fylder 50 år på søndag, og samme dag har parret 10-års bryllupsdag - så er der nemlig en chance for, at Flemming kan huske dagen! Men fødselsdagen markeres i morgen.

Flemming Keith Karlsens historie er historien om Amager-drengen, der ved et tilfælde kom til Nykøbing F,, faldt til og blev her.

At han blev noget med avis, var dog ikke et tilfælde, selv om han lige prøvede kræfter med slagterfaget først - han er rigtig god til at lave mad og stege pattegrise. Hans far, Hans Karlsen, var redaktør på B.T., og lille Flemming var tit med på bladet.

- Jeg er nærmest født og opvokset på B.T., hvor min største fornøjelse var at gå op hos fotograferne, og jeg var ikke mere end fem år, da pressefotografen Bent K. Rasmussen stak mig et Leica i hånden.

Og så var Flemming solgt.

I øvrigt bærer han altid rundt på sin fortid eller rettere faderens fortid på B.T. Hans mellemnavn Keith skyldes, at han er opkaldt efter B.T.s gamle filmanmelder Keith Keller.

Ja, og jeg interesserer mig meget for film. En gang pjækkede jeg i en hel uge fra skolen for at se alle de film, der var. Og vi er i biografen mindst en gang om ugen nu.

Da han kom ud af skolen, ville han være slagter. Han fik en læreplads, men slagteren lukkede pludselig, og så stod han der.

Men fotografiet var ikke glemt, og han blev redaktionsbud på Berlingerne og senere mørkekammerassistent på Nordfoto, hvor redaktør Holger Blom sammen med Flemmings far blev enige om, at knægten skulle i lære. De fandt en læreplads på Ny Dag i Nykøbing F. Efter uddannelsen etablerede han sig som selvstændig med Lolland-Falsters Pressetoto. Derefter en tid i Roskilde og på Ekstra Bladet, inden han blev fast freelance for Ekstraposten nu Ugeavisen Guldborgsund, Folketidende og B.T. I dag er det primært Ugeavisen og Folketidende.

- Jeg har et rigtigt godt job. Det er dejligt at stå om om morgenen og ikke vide, hvad dagen bringer. Det er fødselsdage, ulykker, borgmestersnoreklipning, dronningehåndtryk og så det at have været med i mange år blandt andet til Døllefjældemarkedet, hvor jeg stadig er fast fotograf. Det havde jeg ikke troet, da vi i december 1979 sammen med impresario Ole Mortensen lavede de første pressemeddelelser.

Kajak og boksning stod fritiden på tidligere. Boksningen til stor morskab for kollegerne og også nok medlemmerne af bokseklubben.

- Hvor mange kampe er det nu, du har bokset?

-18

- Hvor mange har du vundet?

- Tja, man kan jo ikke vinde hver gang!

Nu er det lidt mere fredelige sysler som Marineforeningen og motorbåden Anne Sophie- opkaldt efter Flemmings døtre på 15 og 16 år, med udgangspunkt i Motorbådsklubben Guldborgsund - og Dokkernes foreninger, hvor det borgerlige måske ind imellem krakelere lidt. Og så måske også knapt så borgerligt, turene på Flemming og Helles to motorcykler.

Hans fødselsdag fejres med reception i Folketidens kantine, Tværgade 20, i morgen mellem kl. 13 og 18.




Pressefotograf Flemming Keith Karlsen fylder 50 år søndag, men bliver fejret i morgen

Offentliggjort Sidst opdateret