Stadig stor opbakning til Krokodille Zoo

Zoodirektør René Hedegaard glæder sig over byggeriet på matriklen. Foto: Andreas Johansen

Mange zoologiske haver har kæmpet, men hos krybdyrene går det godt. Rekord mange har kigget forbi i denne sæson.

Offentliggjort Sidst opdateret

ESKILSTRUP På højsæsonens allersidste dag giver det mening at gøre status over, hvordan sommermånederne er forløbet. Hos Krokodille Zoo er det svært at holde armene nede, forklarer zoodirektør René Hedegaard, der tog en spadseretur rundt i den zoologiske have den sidste dag i august for at fortælle om et år, der skulle vise sig at blive meget bedre, end nogen turde håbe på.

- Vi hører om mange zoologiske haver i landet, som har mødt noget modvind - det har vi bare slet ikke. Overhovedet ikke! Vi havde en formidabel juni måned, og vi havde nok haft 10 procent flere, hvis vi ikke skulle have set coronapas i døren, men vi kan slet, slet ikke klage, fortæller René Hedegaard.

Omsætningen har været bedre end nogensinde. I 2020 var der halv pris på besøgene i juli måned - staten støttede de nødlidende zoologiske haver med den økonomiske håndsrækning, og René Hedegaard fortæller da også, at den måned ikke bliver slået de næste mange år.

- Det er faktisk blevet næsten lige så godt et år på antallet af besøgende, som sidste sommer var. Og det på trods af, at der kom så mange sidste juli, da der var halv pris på det hele. Jeg mærker, hvor begejstrede folk er, når de kommer - og når de går! Vi ser mange, der følger hele eller dele af vores dagsprogram og bliver her i fire-fem timer. Det er så dejligt at se, at vi virkelig får nogle entusiaster herud, siger René Hedegaard og skridter over mod det, der for utrænede øjne mest af alt ligner et varelager uden inventar.

Topmoderne hal

Skindet bedrager, heldigvis. For den store metalkonstruktion er ikke en lagerbygning, men 1.000 kvadratmeter tropehal.

- Det er, sådan lidt forsimplet, et kæmpestort moderne drivhus. Her skal krokodillerne svømme rundt i topmoderne omgivelser. Det, vi byggede for årtier siden, er ikke egnet til en luftfugtighed på 95 procent, og vi manglede noget tidssvarende, forklarer René Hedegaard.

Han tør godt lægge hovedet på blokken og sige, at han absolut forventer, at det nye krokodillehabitat står klar næste sommer.

- Det er i hvert fald planen, understreger han.