StarboyZ og springlopper for fuld skrue og fuld hal

Tingsted Gymnastikforenings opvisning er her sat i gang med mini/maxi jumpers og StarboyZ oven på den traditionelle indmarch og velkomst til de omkring 500 fremmødte inklusive gymnaster i Tingsted Hallen lørdag eftermiddag. Foto: Kim Møller Pedersen

Det var ikke nemt at finde en parkeringsplads i omegnen af Tingsted Hallen lørdag eftermiddag, og forklaringen var da også ganske enkelt, at det store opvisningsprogram hos Tingsted Gymnastikforening trak 500 publikummer og gymnaster ind på halgulvet.

Offentliggjort Sidst opdateret

TINGSTED: Man skulle være heldig, hvis man lørdag eftermiddag fandt frem til en parkeringsplads tæt ved Tingsted Hallen. Man skulle være knap så heldig at finde en ledig siddeplads inde på halgulvet, selv om der også her var stor søgning. Og endelig kunne man også være heldig at vinde et helt årskontingent til de mange forskellige aktiviteter i Tingsted Gymnastikforening.

Det sidste krævede blot en veludfyldt tipskupon. Her var der endda mulighed for at helgardere sig på flere af de i alt 13 spørgsmål, som var listet op på sedlen ved indgangen til halgulvet.

Der kunne gættes på, hvor mange hold Tingsted Gymnastikforening har i den kommende sæson, eller hvor mange følgere foreningen har på Facebook. Vi lader svarmulighederne være op til den enkelte deltager i tips-konkurrencen, men i forhold til Facebook kan vi da lige afsløre, at det rigtige svar er cirka 1000.

Afbud fra Herlufsholm/DGI

Mens formand Susanne Kappel var inde og melde om et kvarters pause på grund af afbud fra Rep-holdet Herlufsholm/DGI, kunne næstformand Rikke Strange nå at få med, at Tingsted Gymnastikforenings eget hold TG Damer med Randi og Emilie i en styrende rolle var helt klar til at hoppe på halgulvet som det andet indslag i det lange program.

Som eftermiddagen skred frem sørgede både Små Mænd Springer og PH-Præstø Herrer samt TNT, Jump, Springlopper og eksempelvis Rytme og Tik-Tok Chiks for at levere underholdningen foran de mange publikummer.

Til allersidst var der foruden den traditionelle udmarch også uddeling af medaljer. Vil man i øvrigt med ombord på et af foreningens mange hold i næste sæson, åbner tilmeldingen 7. august klokken 12. Forinden er der også mulighed for at være en del af Gym Camp hos Tingsted Gymnastikforening i hallen, hvor børn og unge fra 0. til 9. klasse kan være med til to dage med masser af gymnastik, aktiviteter og sjov den 8. og 9. juli. Der afsluttes også i Gym Camp med en lille opvisning.