Startvanskeligheder og enorm interesse for lungedag

Masser af mennesker havde taget imod tilbuddet om et lungetjek og sad i kø for at blive tjekket i Nykøbing F. Hallen onsdag formiddag. Arrangementet fortsætter frem til klokken 14 onsdag. Foto: Jakob Poulsen

Onsdag er det lungedag, og derfor inviterer Lungeforeningens lokalafdeling i Guldborgsind til gratis lungetjek. Det er der mange, der har taget imod, men dagen fik en uheldig start.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der var fyldt godt op på de opstillede stolerækker i dansesalen i Nykøbing F. Hallerne onsdag formiddag. Her inviterede Lungeforeningens lokalafdeling i Guldborgsund alle interesserede til at få et lungetjek.

Det var der rigtig mange, der gerne ville allerede, da arrangørerne slog dørene op klokken 10. Desværre gik det ikke helt som planlagt til at begynde med.

- Vi havde nogle problemer med vores apparater i starten, men nu har vi fået dem i gang. Men der var nogle, der gik, så måske laver vi et arrangement mere senere, forklarede Lise Landgren, der er formand for lungeforeningens lokalafdeling i Guldborgsund, da Folketidende lagde vejen forbi ved 11-tiden.

Sidste år tog 120 imod tilbuddet om et lungetjek, og et af de første år var der 180, som fik lavet et tjek.

Lungeforeningens teamleder for kommunikation, Charlotte Larsen, oplyser til Folketidende, at der klokken 12 fortsat var mange, som sad og ventede på at blive tjekket.

Hun fortæller videre, at der ofte er en ganske stor andel af de, der får foretaget et lungetjek på Lungedagen, som bliver sendt videre i systemet.

- Typisk er det omkring hver femte besøgende, som bliver sendt videre til egen læge, fordi der er indikationer på, at de lider af nedsat lungefunktion.

- Derfor er det også vigtigt, at vi laver de her arrangementer, pointerer hun.

Ifølge Lungeforeningen skønnes det, at over 3.000 borgere i Guldborgsund Kommune har en alvorlig lungesygdom uden at vide det.

KOL, som er en forkortelse for Kronisk Obstruktiv Lungesygdom, er den enkeltsygdom, som flest danskere dør af. Og jo tidligere den opdages, jo bedre kan man leve med sygdommen, oplyser Lungeforeningen.

Det er muligt at få tjekket sine lunger i Nykøbing F. Hallen frem til klokken 14.00 onsdag.

Hvad er KOL?

  • KOL er en forkortelse for Kronisk Obstruktiv Lungesygdom. Det er en sygdom, hvor luftvejene forsnævres, og lungevævet bliver nedbrudt efterhånden, som sygdommen forværres.
  • Både mænd og kvinder rammes af KOL. I Danmark anslås det, at cirka 400.000 har KOL, men mere end halvdelen ved det ikke. I gennemsnit dør 10 mennesker på grund af KOL hver dag.
  • KOL kan ikke helbredes, når man først har sygdommen. Men man kan mindske mange af sygdommens symptomer og generende følger ved at holde op med at ryge, være fysisk aktiv og tage inhalationsmedicin.
  • www.sundhed.dk kan man finde generelle informationer om sygdommen, dens symptomer, behandlingsformer og forebyggelse.
Kilde: Lungeforeningen