STOFFER I SOVEPOSEN

Det var ikke hunden her, der snusede sig frem til stofferne, men en firbenet kollega. Arkivfoto: Anders Knudsen

Narkohunden fik ret søndag aften.

Offentliggjort Sidst opdateret

GEDSER: Udlændingekontrolafdelingen kontrollerede søndag ved ottetiden en udenlandsk minibus, der rullede af færgen fra Rostock.

I den minibus var der ni udenlandske mænd, og særligt én af disse påkaldte sig Toldstyrelsens narkohundes udelte interesse.

Det var især mandens baggage, der fik narkohundens næse til at bevæge sig, så den gennemgik betjentene ganske grundt.

Snuden lyver ikke

Det viste sig, at hundens entusiasme var begrundet: I en sovepose snusede hunden sig frem til syv pakker med i alt 25,9 gram amfetamin.

Men utrolig nok kendte ingen af passagererne i bilen noget til de ulovlige stoffer. Derfor blev alle ni herefter anholdt og sigtet for salg af ulovlige stoffer.

De blev afhørt, inden de blev løsladt igen klokken 0.58 og kunne fortsætte deres rejse.