Støjberg på besøg i ghettoen
Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Minister hørte om Lindholms erfaringer med integration.
Det udsatte boligområde Lindholm i Nykøbingbefinder sig på regeringens famøse og i nogles øjne stigmatiserende ghettoliste. Kommune, helhedsplan, boligselskaber og den lokale folkeskole kæmper for at få boligområdet af ghettolisten.
På et lynvisit i boligområdet fortalte de mange forskellige aktører udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) om de mangeartede indsatser.
Lindeskovskolens skoleleder Hans Christiansen fortalte ministeren om, hvordan skolen på trods af store socioøkonomiske udfordringer alligevel formår at løfte eleverne fagligt.
Det gik ikke ubemærket hen hos minsteren.
- Det er imponerende, at I med de store udfordringer, I har, kan løfte jeres elever fagligt. Det glæder mig at høre, at mange af jeres elever kommer videre i uddannelsessystemet efter folkeskolen, kvitterede Inger Støjberg.
På et efterfølgende kaffemøde hørte ministeren også om helhedsplanen Lindholm Indefra og dets initiativer for at styrke fællesskabet i boligområdet.
Læs mere i Folketidendes papiravis tirsdag.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker