Stoppede bus på Nordfalster: Det viste sig at være en god ide
Flere passagerer i en bus blev opdaget af politiet. Arkivfoto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
En udenlandsk mand forsøgte at smugle en "hel del" ulovlige piller ind i landet.
Der var dobbelt-bid i forbindelse med en kontrol foretaget af både Toldstyrelsen og politiet tirsdag formiddag ved 11-tiden.
En bus blev nemlig vinket ind til siden, da den kom kørende ad Herthadalvej i Nørre-Alslev. Da den var stoppet, sniffede en af Toldstyrelsens narkohunde sig frem til en 25-årig mand fra København, som ikke havde rent mel i posen. Han opbevarede nemlig hash i sin baggage og blev derfor sigtet efter lov om euforiserende stoffer.
Det skriver Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi i tirsdagens døgnrapport.
I samme kontrol gjorde myndighederne dog en endnu større fangst, da en 40-årig udenlandsk mand blev undersøgt nærmere. I hans baggage fandt en medarbejder fra Toldstyrelsen nemlig en "hel del" ulovlige piller (benzodiazepin).
Politiet anholdt og sigtede derfor den 40-årige for smugling af narko og efter udlændingeloven, og han bliver fremstillet i dag onsdag klokken 10.30 i grundlovsforhør ved retten i Nykøbing F.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker