Stor dag for miljøet på Nordfalster

Offentliggjort Sidst opdateret

Første milepæl nået for Guldborgsund Forsyning med nedlæggelse af 5 utidssvarende rensningsanlæg på Nordfalster

Forrige torsdag rundede Guldborgsund Forsyning den første milepæl i selskabets ambitiøse strategiplan for 2010-2014. Her tog forsyningsselskabet ca. 100 km. ny transportledning i brug. Den nye transportledning forbinder ca. 800 husstande på Nordfalster med rensningsanlægget i Taarup. Det indebærer, at fem eksisterende, men utidssvarende rensningsanlæg nu kan nedlægges. Det drejer sig om rensningsanlæggene i Maglebrænde, Moseby, Horbelev, Vejringe-Åstrup og Falkerslev.

Foruden de 800 husstande er Guldborgsund Forsyning nu klar til at tilkoble ca. 450 ejendomme i åbent land til spildevandsnettet. Disse ejendomme har hidtil udledt deres spildevand næsten urenset til naturen.

Stor dag

”Det er en stor dag – både for Guldborgsund Forsyning, men i høj grad også for borgerne i vores forsyningsområde og for miljøet – naturligvis ikke mindst i lokalområdet på Nordfalster,” udtaler Helle Munk, der er bestyrelsesformand i Guldborgsund Forsyning.

”Ikke kun bidrager åbningen af den nye transportledning og tilslutningen af de nye ejendomme til den effektiviseringsproces, som har gjort det muligt at nedsætte vandafledningsafgiften i hele Guldborgsund Forsynings forsyningsområde med 16 % allerede fra 2011.”

”Vi opnår også en betydelig miljøgevinst ved en bedre rensning af det udledte spildevand.”

”Og så dokumenterer vi, at vi er i stand til at nå de mål, vi sætter os – også selvom de er nok så ambitiøse. Jeg er stolt over, at både vores egne medarbejdere og vores samarbejdspartnere har leveret et godt stykke arbejde med gennemførelse af første etape af vores samlede strukturændringsplan. Det lover godt for den videre proces,” siger Helle Munk.

I alt 32 utidssvarende rensningsanlæg skal nedlægges

Før nedlæggelsen af de fem rensningsanlæg på Nordfalster drev Guldborgsund Forsyning i alt 37 rensningsanlæg. Målsætningen er at nedbringe antallet af ineffektive rensningsanlæg til ca. 17 inden udløbet af 2014. På længere sigt er det målet at komme helt ned på fem rensningsanlæg.

Gevinsten ved denne strukturændring er, at taksten på vandafledning kan sænkes samtidig med, at der opnås en betydelig miljøgevinst ved, at spildevandet bliver renset bedre, inden det udledes i naturen.