Stormflodsramte veje ordnes: Men de bliver ikke som før stormen
Bønnetvej er én af de veje i Guldborgsund Kommune, der blev værst ramt af stormfloden i oktober 2023. Billedet her er fra eftermiddagen, imens vejen stadig eksisterede. I løbet af aftenen blev den stort set skyllet væk af bølger. Arkivfoto: Ingrid Riis
Ingrid Riis
Staten har bevilliget penge til at få repareret to udvalgte veje i Hesnæs og Gedser efter stormfloden sidste efterår. Men det bliver ikke nøjagtigt, som det var før.
Det var en historisk sjælden stormflod, der 20.-21. oktober sidste år skabte rekordhøje vandstandsmålinger langs Guldborgsunds østvendte kyster.
De store bølger ødelagde flere havne, heriblandt Hesnæs Havn, og sank de både, der endnu ikke var taget op. Også flere veje og anlæg i blandt andet Hesnæs, Gedser, Nysted og Stubbekøbing fik så store skader, at det kræver omfattende reparationer at få dem genetableret.
Som et plaster på såret har regeringen oprettet en Stormflodspulje, som de ramte kommuner kan søge om midler fra til genopretningen.
I juni søgte Guldborgsund Kommune om en bevilling til at få genetableret to af de værst ramte veje i kommunen; Bønnetvej i Hesnæs og Sdr. Boulevard i Gedser. Og staten har nu givet tilsagn på 1,590 millioner kroner fra Stormflodspuljen.
Støtten udgør maksimalt 25 procent og går kun til indsatser, der udføres i 2024, og som svarer til en én til én genetablering af den gamle vej.
Ikke genopretning som før
Ifølge formand for teknik, klima og miljøudvalget Jesper Blomberg (M) vil de endelige projekter ikke svare til en nøjagtig genetablering men indeholde forbedringer af anlæggene, så de kan modstå vejrhændelser i fremtiden.
Derfor får Guldborgsund Kommune også mindre end de 25 procent af beløbet til genopretning.
Hvorfor har I ikke valgt at genoprette de to veje én til én, så de har bedre chancer for at klare en ny storm?
- Vi har simpelthen ikke penge til det. Det har vi bare ikke. Hvis bare alle gik og sparede lidt op, så man havde råd til genopretningen efter en naturkatastrofe. Men det tror jeg ikke, at særlig mange gør. Derudover var der ikke mange penge i puljen, og der var nogle store krav. Blandt andet at genopretningen skulle ske i år, siger Jesper Blomberg.
Fakta
Især fire lokationer blev ramt i Guldborgsund Kommune, da stormfloden ramte landet i oktober sidste år. Estimeret skadesomfang er angivet i parentes:
- 1. Paradisruten - Cykel- og gangsti beliggende øst for Nysted (540.000 kr.)
- 2. Sdr. Boulevard - Kystsikringsanlæg (stenkastning og stenglacis) i Gedser (2,810 mio. kr.)
- 3. Gl. Færgevej (dige med kørevej på digekronen) ved Stubbekøbing (5,610 mio. kr.)
- 4. Bønnetvej ved Hesnæs (3,910 mio. kr.)
Gl. Færgevej, som har de mest omfattende skader, er grundet ikke entydige ejendomsforhold og den begrænsede tidsramme for udførelsen, ikke medtaget i kommunens ansøgning om støtte fra stormflodspuljen. Ligeledes udgår Paradisruten, da skaderne her er for små til at berettige den administrative meropgave, der ligger i ansøgningen.
Projekterne skal jf. ordningen afvikles i 2024
Kilde: Guldborgsund Kommune
Den endelige beslutning om at afsætte penge til genopretningen skal vedtages af byrådet i den kommende uge.
Seneste artikler
Kvinde amok på betjente
Annonce: Sådan vælger man den rette bilforhandler i Slagelse til køb, bytte og service
Ombudsmand beder om nyt svar i sag om avisboykot
Nu indtager de Bjørneskoven
Ekspert: Lolland vil være fattig i årtier
Mest læste artikler
Brand lukker kendt grillbar indtil videre
'Det vil nok få de fleste til at tage lidt mere tøj på'
Beboere måtte genhuses efter fare for nedstyrtning
DMI: Kraftige tordenbyger over LF
Dom i Danmarks største sag om kontaktbedrageri