Sygehusbyggeri: Chef har forståelse for udskydelse
Moderniseringen af Nykøbing F. Sygehus har været i gang længe, og udover den omtalte sengebygning er der også andre nybyggerier på vej. Foto: Anders Knudsen.
Regionsrådets beslutning om at udskyde byggeriet af den nye sengebygning ved Nykøbing F. Sygehus møder forståelse fra sygehusets drifts- og stabschef.
NYKØBING: Selvom det givetvis er lidt en streg i regningen, så bliver beslutningen fra regionsrådet i Region Sjælland om at udskyde byggeriet af den nye sengebygning ved Nykøbing F. Sygehus mødt med forståelse fra sygehusets drifts- og stabschef Michael Værnhøj Jørgensen.
Som omtalt andetsteds har det som følge af krigen i Ukraine og covid-19-pandemien vist sig, at bygningen bliver væsentligt dyrere at opføre, end man oprindeligt forventede, da man sendte byggeriet i udbud - og på den baggrund har politikerne i regionsrådet besluttet at annullere udbuddet og lave et helt nyt udbud i første halvår af 2023.
Vi har fuld forståelse for regionsrådets beslutning.
Michael Værnhøj Jørgensen
- Vi har fuld forståelse for regionsrådets beslutning. Det er jo skatteborgernes penge, vi forvalter. Men vi er samtidig glade for, at de prioriterer at lave et nyt udbud i første halvår næste år. Vi håber, at markedet udvikler, så vi kan lave det hurtigst muligt, siger Michael Værnhøj Jørgensen med forhåbning om, at priserne på byggematerialer når at falde i det mindste en del, inden byggeriet af sengebygningen skal i udbud igen.
- Nu vil vi bruge den kommende tid på at gøre udbudsmaterialet endnu skarpere, og så snart markedet forbedrer sig, og politikerne siger god for det, trykker vi på knappen, tilføjer han.
Annonce
Ændrer ikke størrelse
Efter planen skal den nye sengebygning have 162 enestuer fordelt over seks etager, og selvom økonomien i projektet altså ser noget anderledes ud nu, så er der ikke på tale at ændre på bygningens størrelse.
- Hele forudsætningen er, at bygningen skal have den størrelse, for hvis vi skal kunne flytte pladserne fra vores nuværende flersengsstuer over i den nye bygninger, er det nødvendigt med seks etager, forklarer Michael Værnhøj Jørgensen.
Sygehusets drifts- og stabschef Michael Værnhøj forstår beslutningen om at udskyde byggeriet af den nye sengebygning. Arkivfoto: Claus Hansen.
Han tilføjer, at det måske kan blive nødvendigt at udskyde udbuddet endnu en gang, hvis der ikke kommer den nødvendige afdæmpning i priserne.
Det er ikke mere end nogle få dage siden, at vi her i Folketidende kunne fortælle, at den tunnel, som skal forbinde de gamle og nye bygninger på sygehuset - ikke mindst den ny udskudte sengebygning - nu er bygget færdig. Men indtil videre kommer den altså til at ende blindt.
Det har dog hele tiden været planen, at den først skulle tages i brug i løbet af 2025, og nu kommer der så til at gå længere tid.
Ærgrelse og bekymring
Beslutningen om at lade udbuddet af sengebygningen gå om, og dermed udskyde byggeriet, vækker både ærgrelse og bekymring hos nogle af de lokale patientforeninger.
Kenneth Nielsen er konstitueret formand for DH Guldborgsund, der er paraplyorganisation for 34 lokale patientforeninger. Han finder det meget ærgerligt, at Region Sjælland nu træder på bremsen.
- Det er altid økonomien, der går ud over folk. Selvfølgelig skal det hænge sammen, men moderniseringen af sygehuset er meget vigtig for patienterne. Når man ligger på en gammel firesengsstue, får man ingen ro og hvile, for det er som at ligge på en banegård - især om natten. Jeg er sikker på, at man bliver hurtigere rask, hvis man har mere ro og privatliv på moderne stuer, siger Kenneth Nielsen.
Annonce
Gør en stor forskel
Også Anne-Lise Rossau, der er formand for Ulykkespatientforeningen og Polioforeningen Storstrøm, som har 500 lokale medlemmer, er bekymret for udskydelsen af byggeriet.
- Jeg er meget bekymret for, om patienterne får den behandling, de har brug for, når byggeriet bliver udskudt. Det gør en stor forskel for folks indlæggelse, om de får den ro, der skal være for at blive rask. Vi ser frem til de nye og mere moderne forhold med enestuer og eget toilet, som er vigtigt for patienterne. Jeg kender jo ikke til økonomien i byggeriet, men jeg er på borgernes vegne ked af, at byggedatoen er udsat, siger hun.
Vi må bare sige øv og acceptere det.
Kirsten Jensen
Kirsten Jensen, der er formand for Hjerteforeningen Guldborgsund, finder også situationen trist.
- Det er sørgeligt, men vi kan ikke gøre så meget, det er bare sådan det er. Konsekvenserne af krigen og pandemien er noget, vi alle bliver ramt af. Det er ikke kun os hernede, men generelt for det meste af verden. Vi må bare sige øv og acceptere det, siger Kirsten Jensen.
Byggeriet bliver ikke reduceret
Regionsrådsformand Heino Knudsen (S) fastslår overfor Folketidende, i lighed med sygehusets drifts- og stabschef Michael Værnhøj Jørgensen, at det videre byggeri ikke bliver reduceret, for at lande på den oprindeligt budgetterede pris.
- Vi gennemfører det oprindelige projekt. Det er vigtigt for sygehuset og vores borgere i den sydlige del af regionen, at vi får et velfungerende akutsygehus. Vi håber ved at annullere udbuddet og genudsende det i første halvår af 2023, at markedet måske har rettet sig, så vi kan komme nærmere budgettet. Men der er ikke plads til så stor en stigning i indeværende års budget.
- Fortsætter prislejet med at være så højt til næste år, når vi igen sender byggeriet i udbud, så er vi i regionsrådet enige om, at vi må prioritere benhårdt i andre anlægsarbejder, siger Heino Knudsen, som støttes i den holdning fra Venstre i regionsrådet:
- Det er fornuftigt lige at vente lidt. De virksomheder, der er kommet med bud, har siddet og regnet på deres tilbud, samtidig med, at Rusland er gået ind i Ukraine. Vi havde i forvejen en forsyningskrise. Sideløbende er der et stort pres på byggebranchen, siger regionsrådsmedlem Jacob Jensen fra Venstre til TV2 Øst.
Annonce
- Det betyder, at vi måske skal i gang med at prioritere, hvad vi har råd til på vores anlægsbudget. Vores holdning er, at vi skal prioritere de anlæg, der kommer patienterne til gode først, siger Jacob Jensen til TV2 Øst.
Seneste artikler
Borgmesterens bedste råd: Tag ikke telefonen ved ukendt nummer
Ingen børn skal stå på sidelinjen: Fond giver stor donation
Nabo taber klagesag om kæmpe solcelleanlæg
Bridgerton-seriebanger på lollandsk
Shelter brændt ned: Politiet efterforsker som brandstiftelse
Mest læste artikler
Bar lukker: - Tiden er kommet til at sige farvel
Lokal svineproducent frygter ny kurs: - Så må vi lukke produktionen
Indisk milliardær forpagter ikonisk kro
De flyttede fra København til Lolland – og vil aldrig væk igen
Dronning Mary deltager i afsløring på Lolland