Sygehusets indkørsel åbner igen

De sidste håndværkere er ved at pakke sammen for denne gang. Fra onsdag kan man igen køre ind på sygehuset fra Hospitalsvej og Fjordvej. Foto: Anders Knudsen

Sygehusets tunnel er færdig, og fra onsdag kan man igen køre ind til akutmodtagelsen og hovedindgangen fra Fjordvej.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: Efter godt et års omkørsel kan man fra onsdag 6. april igen køre ind fra Hospitalsvej og Fjordvej, når man har et ærinde på Nykøbing Sygehus.

Den nye tunnel, der under jorden skal forbinde de gamle og nye bygninger på sygehusets grund, er færdig, og der bliver derfor igen plads til trafik der, hvor byggepladsen var.

Rækkefølgen af byggerierne er besluttet sådan for at få bedst mulig plads til at bygge.

Michael Værnhøj Jørgensen, drifts- og stabschef på Nykøbing Sygehus

Tunnelen er klar, men den kommer til at ligge ubenyttet hen i et stykke tid.

For den skal først tages i brug engang i 2025, fortæller drifts- og stabschef Michael Værnhøj Jørgensen.

- Vi skal først have bygget den nye sengebygning, som tunnelen fører hen til. Det begynder vi på i begyndelsen af 2023. Rækkefølgen af byggerierne er besluttet sådan for at få bedst mulig plads til at bygge og den bedst mulig løsning på de logistiske udfordringer for ambulancetrafikken under byggeriet, fortæller Michael Værnhøj Jørgensen, der nu kan se frem til en kort pause i alle byggerierne, der frem til 2030 opgraderer sygehuset for cirka en milliard kroner.

Den underjordiske tunnel, der skal forbinde de gamle og nye bygninger på sygehusets grund, er færdig.

Parkeringspladser er tilbage

For dem, der er trætte af at gå langt fra mindre centrale parkeringspladser til hovedindgangen, er der godt nyt.

De tidligere p-pladser foran akutmodtagelsen og hovedindgangen er tilbage. Her er det dog en god idé at holde nøje øje med tidsbegrænsningen på parkeringen, for pladserne ved akutmodtagelsen er kun til korttidsparkering.

Der er dog 10 færre af de helt centrale parkeringspladser, end der var, inden byggeriet af tunnelen gik i gang.

- Til gengæld har vi nu afsat p-pladserne på Ejegodvej udelukkende til patienter og pårørende og ikke længere til personalet. Så alt i alt er der nu cirka 15 ekstra pladser nær hovedindgangen, siger Michael Værnhøj Jørgensen.

En tunnel under sygehuset

Siden 1. februar 2021 har NCC arbejdet på tunnelen under sygehusets strøg. Den skal hjælpe personalet med at komme fra A til B i en fart under jorden - med trucks, der kan køre i to retninger med for eksempel sengetøj og udstyr. På længere sigt er tunnelen også forberedt til, at robotter kan køre ruten på de 130 underjordiske meter fra den gamle del af sygehuset til den nye, seks etager høje sengeafdeling, der skal bygges som næste led og rumme 160 sengepladser.