Tidligere byrådsmedlem afgået ved døden

Lis Magnussen, tidligere byrådsmedlem for Dansk Folkeparti og Venstre i Guldborgsund Kommune, er død. Arkivfoto: Flemming K. Karlsen

Tidligere byrådsmedlem for både Venstre og Dansk Folkeparti i Guldborgsund Kommune døde kort før jul.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det tidligere byrådsmedlem i Guldborgsund Kommune, Lis Magnussen, er gået bort.

Det fremgår af et opslag, som hendes søn Kristian Magnussen har lagt på Facebook. Kristian Magnussen har bekræftet den triste oplysning overfor Folketidende.

Ifølge Kristian Magnussen sov Lis Magnussen stille ind 20. december.

Lis Magnussen blev valgt ind i byrådet i Guldborgsund Kommune ved valget i november 2013.  Dengang stillede hun op for Dansk Folkeparti.

Ved valget i 2017 blev hun genvalgt og sad blandt andet i teknik- og miljøudvalget.

Men i januar 2019 meldte Lis Magnussen sig sammen med partifællen og byrådskollegaen Mette Møller ud af Dansk Folkeparti efter længere tids utilfredshed med det, de betegnede som topstyring i partiet samt partiets ageren som oppositionsparti.

De to valgte i første omgang at blive løsgængere, men i april samme år meldte de sig ind i Venstre, hvor gruppeformand Ole K. Larsen tog imod dem med åbne arme.

- Lis og Mette har begge en solid politisk erfaring, som jeg er sikker på fremover vil blive til stor gavn for Venstre, sagde Ole K. Larsen dengang.

Lis Magnussens byrådsperiode sluttede efter valget i 2021.

Læs også:

Vaklen i Venstre får DF til at stemme for nedrivning

Udvalgsflertal har sagt ja til Vennerslund-lokalplan

Løsgængere går ind i Venstre