Overordnet fungerer plejecentrene i Guldborgsund Kommune godt. Det er konklusionen på en ny tilsynsrapport, som har set kommunens 12 plejecentre efter i sømmene.
Tilsynet vurderer, at der generelt er god overensstemmelse mellem borgernes behov og den hjælp de får. Og det er formand for social - og sundhedsudvalget, Bent Jørgensen (C) godt tilfreds med.
- Det er et tilfredsstillende resultat i det første år efter kommunesammenlægningen, mener han.
Tilsynsrapportene er dog langt fra lutter roser. På en tredjedel af plejecentrene burde de dårligste beboerne have mere omsorg. Personalet har for travlt, og det betyder, at de dårligste ældre sidder for meget alene og kigger ud i luften, konkluderer rapporten.
- Vi har bedt Kommunernes Landsforening om at fokusere netop på et eventuelt gab mellem ressourcer og visitation i den rapport, som vi modtager fra KL midt i juni. Så kan vi se, om problemet ligger der. Min holdning er, at vi ikke kan skrue ned for servicen, hvis der er sådan et gab, siger Bent Jørgensen.
På to tredjedele af plejecentrene er de fysiske rammer ikke egnede til demente beboere.
- Vi ved det, og derfor planlægger vi at bygge 70 nye boliger, der er egnede for demente, men de står først klar til indflytning i 2010, siger Bent Jørgensen, som dog lover, at der skal gøres noget for de demente i ventetiden.
- Hvad der skal ske, skal vi i gang med at beslutte nu, lover Bent Jørgensen.
Birgitte Grønning
bg@folketidende.dk
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned