TRE INDSATTE DØMT FOR VOLD I FÆNGSLET
Retten i Nykøbing har for nylig behandlet tre sager, der alle handler om, at indsatte i Storstrøm Fængsel har været voldelige mod andre i fængslet. Arkivfoto. Anders Knudsen
Anders Knudsen
Retten i Nykøbing har på det seneste behandlet flere sager, hvor indsatte i Storstrøm Fængsel har været voldelige.
NORDFALSTER: Det kan være barskt at arbejde eller være indsat i et fængsel. Det bekræfter tre domme, som Retten i Nykøbing har afsagt i de seneste uger.
To af sagerne handlede om, at indsatte har overfaldet folk, der var på arbejde i fængslet.
I den første sag gik det ud over en sygeplejerske. Hun var blevet tilkaldt til et værksted i fængslet, fordi en 25-årig fange med sukkersyge havde fået det dårligt på grund af lavt blodsukker. Men den 25-årige var ikke tilfreds med hjælpen fra sygeplejersken, så han kastede en bakke efter hende og råbte ”fuck af”. Bakken ramte hende ikke, men det gjorde nogle ris, der lå på bakken.
Den 25-årige nægtede sig skyldig. Han forklarede, at han havde kigget ned i bordet, da han kastede bakken ud i rummet. Det var ikke hans mening at ramme hende, men han erkendte, at rummet var så lille, at der var en risiko for, at det ville ske.
En anden forklaring
Et vidne - en anden ansat i fængslet - gav dog en noget anden forklaring. Ifølge hende havde den 25-årige rejst sig halvvejs op og kigget på sygeplejersken, da han kastede bakken efter hende. På den baggrund fandt retten ham skyldig og idømte ham 60 dages fængsel, ligesom han skal betale sagens omkostninger.
I den anden sag havde en 34-årig, der sad varetægtsfængslet, 2. januar to gange kastet en stol imod en anden indsat og dagen efter slået en advokat, der var hans beskikkede forsvarer, med knyttet hånd, så advokaten fik næseblod.
Den 32-årige, der har fået en lang række domme for blandt andet personfarlig kriminalitet, erkendte sig skyldig. Han forklarede om overfaldet på sin advokat, at han var frustreret over, at advokaten ikke hjalp ham.
Retten fastsatte straffen til seks måneders fængsel, og derudover skal han betale sagens omkostninger.
Slog medindsat med krus
I den tredje sag havde en indsat - en 19-årig mand, der tidligere er straffet for vold - overfaldet en anden fange - en 32-årig mand - som var blevet slået i hovedet med et porcelænskrus. Den 32-årige fik både en flænge i panden og over næsen. Da en fængselsbetjent kom til stede, hørte han den 19-årige råbe til sit offer: ”Du ved godt, hvor den kommer fra”.
Overfaldet skete 26. marts i et køkken, og efter overfaldet opdagede personalet, at den 19-årige i sin celle havde en hjemmelavet kniv med et tre centimeter langt blad lavet af et barberblad.
I retten nægtede den 19-årige sig skyldig i at have begået et legemsangreb af særlig rå og brutal karakter. Han vedkendte sig ganske vist, at han havde slået den 32-årige i hovedet med kruset, men argumenterede for, at der var tale om nødværge. Straffeloven fastslår da også, at ”handlinger foretagne i nødværge er straffri”, eksempelvis hvis de er begrundet i skræk eller ophidselse.
Gik i chok
Den 19-årige forklarede således, at han havde følt sig truet af den anden indsatte, som han ikke kendte. Den 19-årige var en ung mand i et voksent fængsel, og han gik i chok, fortalte han.
At han skulle have råbt noget med, at den 32-årige godt vidste, ”hvor den kom fra”, afviste han. Men han fortalte, at kruset var blevet smadret, og at det skar ham i hånden, så han måtte på skadestuen, hvor han blev syet i fingeren med 14 sting.
Efter overfaldet kom han i isolation og blev overført til Vestre Fængsel, inden han kom videre til Enner Mark Fængsel ved Ringe.
Var det hævn?
Fængselsbetjenten, der havde hørt den 19-årige råbe, fortalte, at den 32-årige nogle måneder forinden havde forsøgt at gøre skade på en anden indsat. Betjenten mente, at overfaldet med kruset hang sammen med den tidligere episode.
Retten så også en overvågningsvideo af overfaldet og konkluderede på den baggrund, at angrebet fremstod velovervejet og planlagt. Den 32-årige stod således helt roligt, hvorefter den 19-årige hentede et krus, tog det i lommen, gik hen til den 32-årige og - da den 32-årige drejede sig om og stod med siden til - slog ham i hovedet.
Den 19-åriges forklaring om, at han skulle være blevet truet af den 32-årige, tilsidesatte retten som utroværdig og konstrueret. Dommen blev fastsat til ni måneders fængsel, og i den forbindelse lagde retten vægt på, at den 19-årige tidligere er blevet straffet for personfarlig kriminalitet, og at overfaldet med kruset kun var sket mindre end et år efter, at han i Østre Landsret var blevet idømt tre år og ni måneders fængsel.
Den 32-årige fik også konfiskeret sin hjemmelavede kniv og blev dømt til at betale sagens omkostninger.
De tre dømte har valgt at modtage deres domme.
Seneste artikler
Cyklist slap heldigt fra sammenstød med bil
Kastede genstand mod kørende lastbil: Forrude smadret
Borgmester vil hjælpe medarbejderne videre: - Det er bydende nødvendigt
Politiet fortsætter eftersøgningen af Maibritt
Hotel Falster bliver del af Dancenter-koncern
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Kraftig brand i villa
16-årig overfaldet med kniv ved skole
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik