marielyst Tyve havde mere end travlt i Marielyst i årets første rigtige ferie-weekend. Der har været en del indbrud i både campingvogne og sommerhuse i området.
På Marielyst Ny Camping i Sildestrup var tyvene inde i fire fortelte eller campingvogne.
Det skete natten mellem fredag og lørdag, mens campisterne lå og sov. Der er taget tøj, penge og en mobiltelefon.
Og på Østerparkens Camping har der været tyve i samme tidsrum. Fra et telt er taget en mobiltelefon, en taske og smykker, blandt andet tre sølvhalskæder.
Indbrud i sommerhuse
Dertil kommer flere indbrud i sommerhuse fra de seneste dage.
På Kaninstien blev islandske sommerhusgæster vækket lørdag morgen klokken 03.30 ved, at nogen lyste på dem med en lommelygte. Tyvene forsvandt med 600 danske og 1.000 islandske kroner samt to islandske pas. Passene og en jakke blev senere fundet i nærheden af en af politiets hundepatruljer.
Søndag morgen var nogle tyskere ude for det samme i et sommerhus på Bøtøvej. Her lykkedes det tyvene at få fat i en taske, men så vågnede folk i sommerhuset, og tyvene stak af.
Lørdag morgen mistede nogle piger ejendele fra et anneks på Storkevej. Der er tale om mobiltelefoner, tøj, smykker, parfume, sko og penge.
Tidligt i morges var der indbrud i et sommerhus på Skærpibervej. Tyvene kom ind ved at bruge en nøgle, og der er stjålet punge og tasker og en bærbar pc. Den samlede værdi er 20.000 kroner.
Mellem 20. og 30. juni har der været indbrud i et sommerhus i Marielyst Strandpark. En havedør blev brudt op, og der er taget et 32 tommer fladskærms-tv, en kikkert og tre små ure. Værdien er anslået til godt 8.000 kroner.
Endelig er der anmeldt et indbrud i et sommerhus på Rødegvej.
Det er sket i sidste uge. Politiet ved ikke, hvad der er stjålet.
Bjarne Arildsen
ba@folketidende.dk
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker