Udvalg skal diskutere planer for biogasledning
De to biogasværker, der skal følge en eventuel gasladning, er, ifølge teknik og miljødirektør Christian Refstrup, væsentligt større end Nysted Biogasværk, der her er afbildet. Foto: Anders Knudsen/arkiv
Anders Knudsen/arkiv
Placering af mulig gasledning samt to biogasanlæg skal diskuteres på kommende udvalgsmøde.
GULDBORGSUND To biogasværker, et på Falster og et på Lolland, samt en gasledning gennem Lolland-Falster til at transportere gassen er i planlægningsfasen hos Energinet og Nature Energy.
Staten har endnu ikke godkendt starten af projektet, og indtil videre ligger de præcise placeringer af både gasledningen og biogasværkerne ikke fast. Men på det kommende møde i Guldborgsund Kommunes teknik, miljø og ejendomsudvalg i juni skal udvalget diskutere, hvor man ønsker et eventuelt biogasværk placeret.
- Til den tid har vi modtaget et mere konkret oplæg, sådan at vi kan begynde at snakke placeringer. Og så vil man tage stilling til, om man vil starte plangrundlag op. Det vil sige kommuneplan, lokalplaner, og hvad der ellers skal til, samt den borgerinddragelse, der ligger som en del af det. De har nogle specielle afstandskrav i forhold til leverandører for, hvor det kan lade sig gøre at placere værkerne, fortæller Christian Refstrup, der er direktør for teknik og miljø i Guldborgsund Kommune.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub