VÆRT FOR UKRAINSKE FLYGTNINGE UTILFREDS MED MINISTER-SVAR

- Det er bare endnu ringere, siger Torben Stjernholm om svar fra Udlændinge- og Integrationsministeriet. Foto: Ingrid Riis

Vært for ukrainske mødre og børn er slet ikke tilfreds.

Offentliggjort Sidst opdateret

AASTRUP:  - Det er op til de enkelte kommuner, hvordan de griber opgaven an, når det drejer sig om økonomiske rammer.

Sådan lyder det svar, som Torben Stjernholm, Aastrup, der er vært for ukrainske flygtninge, netop har fået fra Udlændinge- og Integrationsministeriet.

Dermed siger ministeriet, at man ikke vil blande sig i, at Guldborgsund Kommune ikke vil give tilskud til privat indkvartering af ukrainske flygtninge.

Det er op til den enkelte kommune.

Udlændinge- og Integrationsministeriet


Vært for ukrainere

Midt i marts stillede han en lejlighed på sin ejendom til rådighed for to unge ukrainske mødre og fire af deres fem børn.

For nyligt har han selv været i Ukraine for at hente det femte barn, der under krigen var blevet efterladt hos sine bedsteforældre, til Falster.

I disse måneder har private hjulpet til med forskellige donationer til familien, men kommunen har ikke givet tilskud.

Kommunerne kan selv beslutte, om man vil yde tilskud til ukraineres ophold.

Nogle steder har man sagt ja, men i Guldborgsund har man sagt nej.

Brev til politikere

Det fik for to måneder siden Torben Stjernholm til at skrive til minister Kaare Dybvad Bek (S) med kopier til lokale politikere.

I brevet fortæller han om forløbet med manglende tilskud, bureaukrati og lang ventetid på opholdstilladelser til de to ukrainske mødre.

Der var kritik af Guldborgsund Kommune og af borgmester Simon Hansen (S), som ifølge Torben Stjernholm ikke gør noget.

- Hvorfor vil man ikke pålægge kommunerne at bidrage, spurgte Torben Stjernholm blandt andet i brevet til Kaare Dybvad Bek.

Svaret fra ministerium

Men det vil ministeriet altså ikke tvinge kommunerne til, fremgår det altså af svaret, som Torben Stjernholm modtog tirsdag.

Ministeriet tilføjer, at man ikke vil blande sig for detaljeret i, hvordan de enkelte kommuner griber opgaven med de ukrainske flygtninge an.

- Ministeriet tror på, at de (kommunerne, red.) selv kan håndtere det alt efter, hvad der besluttes i den enkelte kommune, hedder det.

Det svar er Torben Stjernholm slet ikke tilfreds med.

- Det er bare endnu ringere, skriver han til Folketidende.

Samtidig skriver han, at han er helt færdig med Guldborgsund Kommune.

- Det er pigerne, der blev svigtet i første omgang. I tre måneder fik de ikke en krone, mens kommunen sparede en masse penge, siger han.

Jeg er helt færdig med kommunen.

Torben Stjernholm, vært for ukrainere