10.000 unge laver ingenting

Regeringens målsætning om, at 95 pct. af en ungdomsårgang fra år 2015 skal gennemføre en ungdomsuddannelse på gymnasium, teknisk skole, handelsskole eller lignende, kan ikke nås. Det fastslår det uafhængige økonomiske institut DREAM, der har lavet en undersøgelse for Dansk Arbejdsgiverforening, DA.

Samtidig viser tal fra Danmarks Statistik, at omkring 21.000 unge 15-17 årige ikke er i gang med nogen form for uddannelse, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Nogle af dem har små job eller andet, men flere end 10.000 unge - eller 5 pct. af aldersgruppen - er ikke i gang med noget.

Det bekymrer regeringen i et sådant omfang, at ministrene har drøftet at trække i forældrenes børnepenge, hvis børnene ikke kommer i gang med en uddannelse, erfarer Morgenavisen Jyllands-Posten.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) vil ved sin åbningstale til Folketinget den 6. oktober fremlægge en særlig ungeplan for at hindre, at 15-17 årige falder ud af uddannelsessystemet.

/ritzau/

Unges lyst til at tage en uddannelse matcher ikke regeringens målsætning om, at 95 pct. af en ungdomsårgang skal videre i skolesystemet efter folkeskolen.

Offentliggjort Sidst opdateret