12.000 støtter irakere

Dagen efter rydningen af irakernes kirke på Nørrebro endte med en bred og fredelig demonstration gennem København, hvor godt 12.000 irakere deltog.

Omkring 12.000 demonstranter gik torsdag aften på gaden for at støtte irakerne fra Brorsons Kirke, vurderer politiet.
Stemningen var god og fredelig, da optoget satte i gang fra kirken på Nørrebro og bevægede sig mod Christiansborg. "Vis lidt anstændighed - send dem ikke derned", lød et af kampråbene.
Forinden havde blandt andet den radikale leder, Margrethe Vestager, holdt tale fra en blokvogn. Hun kaldte det et "sort årti" i dansk politik med henvisning til Dansk Folkepartis indflydelse på regeringen.
Blandt demonstranterne var også pædagog Jytte Christiansen, der fortæller, at hun ellers aldrig går til demonstration. Men irakernes sag betyder så meget for hende, at hun torsdag aften valgte at gøre en undtagelse. Ifølge hende var det en "sorgens dag i Danmark".
- Jeg appellerer til de fornuftige mennesker, der er i Venstre og hos de konservative, om at tage affære, siger hun.
Også i Svendborg, Århus og Aalborg var der støttedemonstrationer. Først på aftenen meldte politiet, at de alle forløb fredeligt.


/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret