I Gentofte Kommune får en forælder udbetalt 1.350.060 kroner om året fra kommunen for at passe sit eget handicappede barn i hjemmet. Også tre andre forældre i kommunen får over en million kroner om året for at passe deres børn derhjemme.
De i alt 40 forældre i Gentofte, som passer deres børn derhjemme, får i gennemsnit 535.680 kroner årligt for det, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
- Vi må se i øjnene, at samfundet i dag ikke har råd til en ordning uden loft, siger socialminister Benedikte Kiær (K) til avisen.
Udbetalingerne finder sted efter reglerne om tabt arbejdsfortjeneste til forældre, der vælger at passe deres handicappede børn hjemme. Ifølge reglerne skal en forælder have udbetalt den sum, som han eller hun fik i løn på sin arbejdsplads, inden man valgte at gå hjemme og passe barnet.
Regeringen vil i forbindelse med sin genopretningsplan lægge et loft på godt 19.300 kroner om måneden - omkring 231.000 kroner om året - over, hvor meget en forælder kan få udbetalt i tabt arbejdsfortjeneste for at passe sit handicappede barn.
Kommunernes Landsforening (KL) støtter forslaget om et loft.
- Udbetalingen af tabt arbejdsfortjeneste til forældre med handicappede børn er en af de ting, der har været med til at øge udgifterne på de specialiserede socialområder, siger Erik Fabrin (V), næstformand i KL og borgmester i Rudersdal Kommune.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde