15 procent er utilfredse med deres krop

Offentliggjort Sidst opdateret

* Undersøgelsen er lavet i forbindelse med Sex & Samfunds kampagne "Uge Sex", som har kørt siden 2008.

* Over halvdelen af de adspurgte unge (54 procent) synes, at ”perfekte” kroppe fylder for meget på deres sociale medier.

* Et flertal af de unge (60 procent) er samtidig enige i, at det er svært at leve op til kropsidealerne på sociale medier.

* To tredjedele af unge mellem 15 og 29 år er tilfredse eller meget tilfredse med deres egen krop, mens 15 procent er utilfredse eller meget utilfredse med deres krop.

* På trods af at størstedelen af de unge er tilfredse med deres egen krop, bliver mange af dem alligevel ofte påvirket af at sammenligne sig med andre på sociale medier.

* Unge kvinder er generelt mindre tilfredse med deres egen krop end unge mænd. 18 procent af kvinderne er utilfredse
eller meget utilfredse med deres krop sammenlignet med 13 procent af mændene.

* Det er også unge kvinder, der har størst tendens til at sammenligne sig med andre på sociale medier, sammenlignet med
mændene.

Kilde: Sex & Samfund.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.