Voldsomt ondt i maven, store smerter i muskler og led, dødlignende træthed eller invalideret af dufte.
Omkring 300.000 danskere lider af en række sygdomme uden fysiske forklaringer - heraf halvdelen i et omfang, så de ikke kan passe et arbejde og har en ringe livskvalitet. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
- Disse mennesker har det virkelig dårligt, og det er helt forkert at tale om hysteri eller indbildt sygdom. De fylder utroligt meget i sundhedssystemet, fordi de bliver henvist fra specialist til specialist i én uendelighed.
Det siger professor og overlæge Per Fink fra Forskningsklinikken for Funktionelle Lidelser og Psykosomatik på Aarhus Universitetshospital om de hårdest ramte, som uanset lidelser er samlet under fællesbetegnelsen "funktionelle lidelser".
Selv om det er umuligt at finde en fysisk årsag til lidelsen, bliver disse patienter tit behandlet - opereret i maven, medicineret og smertebehandlet, skriver Jyllands-Posten.
- Hos de praktiserende læger fylder disse patienter meget, siger læge Tue Flindt Müller, medlem af bestyrelsen i Praktiserende Lægers Organisation til avisen.
- Patienterne møder med uspecifikke symptomer, og vi prøver at finde en retning og sender dem så til speciallæge, men vi får dem ofte retur, siger han.
De uforklarligt syge bliver dermed sendt fra det ene sted i sundhedssystemet til det andet, fordi der stort set ikke findes viden om denne patientgruppe.
Med en bevilling på 10 millioner kroner fra TrygFonden går Forskningscenter for Forebyggelse og Sundhed ved Glostrup Hospital nu i gang med en stor undersøgelse, som skal kortlægge 10.000 danskeres funktionelle lidelser.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker