35-årig fra Næstved anholdt i børneporno-aktion

En 35-årig mand fra Næstved blev tidligt tirsdag morgen anholdt og sigtet for distribution af børneporno via såkaldte fildelingstjenester på internettet.

Anholdelsen var et led i en fællesnordisk politiaktion med kodenavnet "Viking". Ialt 81 adresser i Danmark, Sverige, Norge og Finland blev ransaget - heraf de 20 i Danmark. Sagen fra Næstved er den eneste fra Sydsjællands og Lolland-Falsters politikreds.

Den 35-årige spiller ifølge efterforskningsleder Søren Ravn-Nielsen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi ikke nogen større rolle i den samlede aktion.
- Han Har fordelt materiale til andre, formentlig i en ring han har været med i, eller til nogle venner. Men han spiller ikke så central en rolle, at han vil blive begæret varetægtsfængslet, siger Søren Ravn-Nielsen.

Politiet har beslaglagt to computere på mandens adresse. De skal nu undersøges nærmere, men den anholdte har allerede erkendt, at der ligger børnepornografisk materiale på dem.




Politiet foretog en enkelt anholdelse i vores politikreds i forbindelse med stor nordisk aktion i morges.

Offentliggjort Sidst opdateret