70 år og nyt job i udlandet

Alan Leventhal, USA's ambassadør i Danmark, fylder den 28. juli 70 år. Billedet er fra en ceremoni på Boston University i 2009, da han blev udnævnt til æresdoktor. Foto: Mary Schwalm/Ritzau Scanpix

Amerikanerne har sendt deres grå guld til Danmark. Alan Leventhal fylder 70 år den 28. juli, og han er netop begyndt på posten som USA's ambassadør i Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det er ikke alle 70-årige, der får tilbudt et nyt job i en mondæn bolig i udlandet.

Men det er sket for Alan Leventhal. Han fylder den 28. juli 70 år, og han er netop begyndt i et job tusindvis af kilometer fra sin hjemegn i Boston på USA's østkyst.

Nu bor han i villaen Rydhave på Strandvejen i Charlottenlund.

Det er embedsboligen for USA's ambassadør i Danmark.

For det er den stilling, som han blev akkrediteret til, da han den 1. juli mødtes med dronning Margrethe på Marselisborg Slot.

- Som ambassadør vil jeg arbejde for at styrke vores fælles politiske og sikkerhedsmæssige interesser, for at uddybe vores økonomiske bånd og for at udvide vores akademiske forskningsmæssige samarbejde, sagde han, da han var helt nyslået ambassadør.

Nu er det ikke, fordi Alan Leventhal er helt uvant med bonede gulve.

Han blev nomineret til posten som USA's ambassadør i Danmark af præsident Joe Biden, som han ifølge The New York Times støttede økonomisk under valgkampen i 2020.

Alan Leventhal er meget velhavende. Han er bestyrelsesformand og øverste chef i Beacon Capital Partners.

Det er en af de store ejere og forvaltere af kontorejendomme i USA.

Han sidder desuden i forretningsudvalget hos Massachusetts Institute of Techonology (MIT).

Han har en bachelor i økonomi fra Northwestern University i Illinois og en MBA fra Tuck School of Business på Dartmouth College i New Hampshire.

Begge uddannelser tog han i 1970'erne.

Han har også været tilknyttet Boston University, hvor han fra 2003 til 2008 var bestyrelsesformand.

I 2009 blev han tildelt en titel som æresdoktor i jura fra Boston University.

Ambassadøren og hans kone, Sherry, er kendt for at være filantropiske. De har Sherry og Alan Leventhal Familie-stiftelsen, der bedriver velgørenhed.

Den har blandt andet skænket en donation på fem millioner dollar til Boston University.

Alan Leventhal har sammen med sin kone også oprettet et center, der hjælper familier i blandede jødiske og ikkejødiske ægteskaber.

Ambassadøren har to døtre sammen med Sherry Leventhal.

Desuden har han tre sønner fra et tidligere ægteskab.

/ritzau/