70.000 fisk kan være sluppet ud efter påsejling af opdrætsanlæg
Ifølge de første, usikre vurderinger kan omkring 70.000 regnbueørreder være sluppet ud i Storebælt, efter at en fiskekutter har påsejlet et opdrætsanlæg. (Arkivfoto). Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
En fiskekutter påsejlede natten til lørdag et stort opdrætsanlæg i Storebælt. Mange fisk kan være sluppet ud.
Mange tusinde regnbueørreder kan være sluppet ud, da et stort opdrætsanlæg er blevet påsejlet i Storebælt.
Det skriver TV2 Øst, der har talt med ejeren af opdrætsanlægget, Musholm A/S.
- Vi er stadig ved at vurdere skaderne. Vi har bragt anlægget i sikkerhed i bugten ved Musholm, og dykkere og eksperter i maritim sikkerhed undersøger skaderne, siger Niels Dalsgaard til mediet.
Ifølge de første, usikre vurderinger kan omkring 70.000 regnbueørreder være sluppet ud.
Påsejlingen skete natten mellem fredag og lørdag. Det var en fiskekutter, som ramte anlægget vest for selve øen Musholm, der ligger i Storebælt nord for Korsør.
Skibet kom ifølge TV2 Øst efter alt at dømme ud af kurs, da kollisionen skete. Opdrætsanlægget var placeret korrekt og afmærket efter reglerne.
Anlægget består af en stor ring, der flyder i overfladen og har en omkreds på 120 meter. Under den - i ni meters dybde - er en netpose, som holder fiskene inde i ringen.
Selve ringen er der ikke sket store skader på, men der er sket store skader på nettene nedenunder, oplyser Niels Dalsgaard til TV2 Øst.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned