77-årig kvinde fundet dræbt i Hornbæk

Efter at være savnet af naboer er 77-årig kvinde fundet dræbt i et udhus ved sit hjem i Hornbæk. Hun er dræbt af stump vold mod kraniet, oplyser politiet.

Nordsjællands Politi har sat en stor styrke ind på at opklare, hvorfor en 77-årig kvinde i Hornbæk er blevet slået ihjel.
Hun blev ved middagstid torsdag fundet dræbt i et udhus ved hendes hus på Lodsens Vej i Hornbæk, da politiet tog fat på en grundig gennemsøgning af området, fordi kvinden torsdag eftermiddag var meldt savnet af naboerne.
Drabsmanden har fået et forspring, fordi kvinden sidst er set i live i mandags. Naboer kontaktede politiet torsdag, da de ikke havde set hende siden, og gardinerne fortsat var trukket for i huset. Politiet undersøgte straks både huset og et aflåst anneks uden at finde noget mistænkeligt.
Hun blev først fundet, da politiet ved middagstid fredag troppede op med en større styrke og hunde for at indlede en eftersøgning. I den forbindelse blev et aflåst skur ved huset åbnet, og her blev kvinden fundet.
- Kvinden er dræbt af stump vold mod kraniet. Mere vil vi ikke oplyse af hensyn til efterforskningen, siger vicepolitiinspektør Flemming Poulsen.
Han ser ikke noget mystisk i, at døren til skuret var låst. Låsen er en smæklås, der låser automatisk, når døren lukkes til - f.eks. af et vindpust.


Politiets teknikere gennemtrawler nu huset og området omkring det for at finde spor, og dette arbejde vil fortsætte fredag. Samtidig taler politiet med naboer og andre i byen for at få et fingerpeg om, hvad der er sket. Også dette arbejde fortsætter fredag. Samtidig skal retsmedicinerne forsøge at indkredse tidspunktet for, hvornår hun blev slået ihjel.
Indtil videre har politiet intet motiv til forbrydelsen, oplyser vicepolitiinspektør Flemming Poulsen.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret