Aarhus-borgmester: Gymnasieelever kan komme i skole tirsdag
Elever har mandag demonstreret i Aarhus for at komme tilbage i gymnasierne. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Jacob Bundsgaard (S) siger efter demonstrationer, at elever kan komme tilbage til fysisk undervisning tirsdag.
Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard (S) siger, at gymnasieeleverne i et "vist omfang" og gradvist kan få lov til at møde fysisk op i skole allerede tirsdag.
Det skriver DR. Ifølge mediet har Jacob Bundsgaard fået lov af Sundhedsministeriet til at sende elever tilbage.
Tirsdag kan halvdelen af eleverne være fysisk tilbage i klasserne, siger borgmesteren til DR.
En række gymnasieelever har mandag demonstreret for at komme tilbage til fysisk undervisning i stedet for virtuel.
Aarhus Kommune har været hårdt ramt af coronavirus de seneste par uger, og det har medført en beslutning om, at den virtuelle undervisning i gymnasierne er forlænget frem til starten af september.
Peter Hove, formand for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning i Østjylland sagde i forbindelse med demonstration, at flere elever overvejede at droppe ud på grund af beslutningen om, at ikke måtte komme fysisk tilbage i klasserne endnu.
- Vi ved fra den tidligere nedlukning og den virtuelle undervisning, at det har store konsekvenser både socialt og fagligt.
- Det er lidt en skør prioritering, at du nogle steder kan få lov at drikke øl til klokken to om natten, men du må ikke møde fysisk op i gymnasiet.
På grund af stigende smittetal blev der indført særlige restriktioner i blandt andet Aarhus Kommune indtil 4. september.
Det vil sige, at gymnasierne har fortsat den virtuelle undervisning. Restaurationslivet har også kun haft lov at holde åbent til klokken 24.00. I landets andre kommuner med undtagelse af Silkeborg har man lov at holde åbent til klokken 02.00.
Det skal dog ske under forudsætning af, at der ikke bliver lukket nye gæster ind efter klokken 23.00.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie