Advarsel: Frygt for alvorlig diarré-sygdom
Siden midten af september har Statens Serum Institut konstateret en stigning i antallet af patienter med akut nyresvigt og diarré på grund af en farlig colibakterie kaldet O157.
Og det får nu Sundhedsstyrelsen til at advare mod et muligt egentlig sygdomsudbrud, og det undersøges, om det kan stamme fra en fælles smittekilde.
Siden 15. september 2012 er der registreret mindst seks patienter med nyresvigt - såkaldt hæmolytisk uræmisk syndrom (HUS) - og af dem har tre fået påvist at være smittet med O157.
Desuden er der påvist yderligere tre patienter med O157-infektioner.
Symptomer på infektionerne dækker et spektrum fra kortvarig, ublodig diarré, over svær blodig diarré med voldsomme mavesmerter til alvorlige komplikationer som nyresvigt og dødsfald.
- Det er vigtigt, at patienter med alvorlig diarré-sygdom - især blodig diarré - søger læge med henblik på korrekt diagnose.
- Statens Serum Institut anbefaler, at børn under syv år med diarré-sygdom, og patienter med blodig diarré - uanset alder - bliver undersøgt, lyder det i advarslen.
Da antibiotisk behandling af patienter med den pågældende infektion kan øge risikoen for udvikling af nyresvigt frarådes brugen af antibiotika.
Diarré-stoppende midler bør heller ikke anvendes, lyder det.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned