Afbrændingsforbud breder sig i landet

Det varme, knastørre sommervejr får stadig flere kommuner til at indføre afbrændingsforbud.

Offentliggjort Sidst opdateret

Faaborg-Midtfyn indfører et forbud fra mandag og Nordfyns Kommune er ved at kommunikere et forbud ud fredag, viser en rundspørge, som TV2 Fyn har foretaget.

Assens, Langeland, Nyborg og Odense overvejer også alle et forbud i løbet af næste uge, melder tv-stationen.

Vesthimmerlands Kommune har fredag nedlagt øjeblikkeligt afbrændingsforbud, skriver TV Midt-Vest.

Forbuddet kommer - ikke overraskende - i kølvandet på det tørre vejr, der har præget den danske sommer de seneste uger.

På Fyn har både Odense og Langeland i denne uge oplevet tørkebrande, som har fået kommunerne til at opfordre borgerne til at passe på og tænke sig om.

Og danskerne skal formentlig være forsigtige med grill, cigaretter og anden ild et stykke tid endnu.

Ifølge DMI er der nemlig høj risiko for tørke i hele landet. Det kan sågar gå hen at blive den tørreste juli, der nogensinde er målt i Danmark.

Indtil dags dato er der på landsplan i juli kun faldet lidt over to millimeter regn. Rekorden for den tørreste juli er på 15 millimeter regn i gennemsnit på landsplan. Sidst regnen faldt så sparsomt i juli var i 1994.

Hvorvidt rekorden bliver slået eller ej er stadig usikkert, men der er ingen regn i sigte i løbet af den næste uges tid, lyder det fra DMI.

Kommunernes afbrændingsforbud betyder, at åben ild og afbrænding ikke er tilladt.

Har du for eksempel et permanent etableret bålsted i haven, må det ikke benyttes, og din ukrudtsbrænder skal også holde ferie.

Allerede torsdag besluttede kommunerne i Trekantsområdet, Billund, Kolding, Fredericia, Vejle og Middelfart, at indføre forbud.

/ritzau/